Szabó János előtt tiszteleg a HEMO falán felavatott emléktábla. A honvéd vívómester ebben az épületben is edzette a tehetségeket. A 110 éve született mester az ország több pontján tevékenykedett. Keszthelyen az 50-es években szervezte meg a sportágat.
Az egykori tanítvány, Markos Lászlóné emlékezett vissza Szabó Jánosra. Éva néni felidézte az itteni edzéseket, a mester elhivatottságát: „Az élete ez volt, tehát ő katonásan, kitartóan, erejét nem kímélve trenírozta az embereket, úgy a gyerekeket, a felnőtteket egyaránt.”
Nagyon sokat köszönhet neki a keszthelyi vívás – mondta el beszédében a város polgármestere. Ruzsics Ferenc kiemelte, Szabó János, annak a Borsody Lászlónak a tanítványa volt, aki a magyar szablya és vívástörténet legnagyobb alakja volt. A polgármester hozzátette, a szablya egy olyan ősi magyar fegyver, amit senki el nem vitathat tőlünk.
A Magyar Szablyavívó Iskola tartott bemutatót az avatóünnepségen. A hagyományőrző szervezetnek és alapítójának köszönhető nagyban a táblaavatás és megemlékezés. Máday Norbert elmondta a magyar kardvívás egy különleges hagyaték, melyet az egész világ csodált, a magyar kard a nemzet öröksége.
A rendezvény a Balaton Színházban folytatódott, ahol bemutatták Máday Norbert könyvét, melyet a már említett Borsody Lászlóról írt. A Magyar Szablyavívó Iskola alapítója elmondta, hogy Borsody tanítványai 18 olimpiai aranyat, és ugyanennyi világbajnoki címet szereztek. A róla elnevezett rendszert a kényszer szülte, ugyanis a magyar szablyát a nemzetközi szövetség kiszorította a pástokról. Borsody a hátrányt előnyére fordította.
„Több évtizedre világhegemóniára tettünk szert a kardvívásban, arról nem is beszélve, hogy még a halála után is több évtizeddel olimpiai és világbajnokok képződtek. Az a Szász Emese, aki most Rióban olimpiai bajnok lett, vagy Szilágyi Áron ennek a mesterének a mesterének a mestere az Borsody László volt. A múlt így beszél a jelennel, így van ez a folyamatos párbeszéd is, így fontos, hogy annak a fának a gyökerét ápoljuk, amit úgy hívunk, hogy magyar katonai vívás.” - nyilatkozta a könyv írója.
A rendezvény keretében nyílt meg a honvéd vívómestereket bemutató festménykiállítás. Kertai Zalán a katonai realizmus stílusában ábrázolta azokat a mestereket, akik szemében tükröződik a magyar sors és a nemzettudat. Az egykori honvéd vívómesterek a kommunizmus idején számos megpróbáltatáson mentek át. Máday Norbert elmondta, a rezsim hatvan vívómestert életét tette tönkre.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV