A 250 mécsessel körberakott terület jelölte a keszthelyi Festetics-kastély parkjában, hogy hajdan ott templom állt. A Szent Márton oltalmába ajánlott templom helyén a lámpásjárás résztvevőinek Dr. Brazsil József, a Da Bibere Zalai Borlovagrend elnök-nagymestere mondta el, hogy Szent Márton, a pannóniai Savariában született katolikus püspök - akit jóságáról, önzetlenségéről ismerünk életének történetéből - a katonák, a koldusok és számos mesterség, valamint szülőhazájának, Magyarországnak a védőszentje is.
"A borászoknak, a mezőgazdálkodással foglalkozóknak az én emlékezetem óta mindig Szent Márton, hogy véget ért a gazdasági év, eddigre betakarították a termést, elvetették az új kenyérnek valót mindenütt és megnőttek a libák és utána nagy lakomákat rendeztek, s ott ahol én felnevelkedtem, ott volt egy kis falu, Óbudavárnak hívják, amelynek Szent Márton volt a védőszentje s oda mindig mentünk búcsúba." - idézte fel emlékeit a borlovagrend elnök-nagymestere.
Tál Zoltán plébános szólt az egybegyűltekhez Szent Márton ünnepén. Beszélt a szeretetről, amit Márton árasztott magából, amikor törődött a koldussal és törődött püspökként Úrváros szegényeivel. Azt követően áldotta meg azt az emlékfát, amit Szent Márton tiszteletére ültettek el a templom területére. Az egybegyűltek lassan vonultak végig a kastélytól a belvároson át a Fő térig. Márton-napi dalokat énekeltek, kezükben a kis lámpákkal, amik Szent Márton emlékét őrizték, és a jó cselekedeteket jelképező fényt jutatták el mindenkihez. A Fő téren Ruzsics Ferenc polgármester idézte fel Márton történetét, aki a legenda szerint római császárt szolgáló katonaként megosztotta köpenyét egy koldussal. Iskolások, óvodások műsorral köszöntötték a Márton-napi program résztvevőit, de a szervező Keszthelyi Városvédő Egyesület a Márton nevű gyermekeket is ajándékkal köszöntötte.
"Az a legjobb ebben a rendezvényben, hogy mindenki itt megy, jön. Általában lámpások vannak a kezükben, saját készítésű vagy mesterséges, mindenféle lámpás. Befőttes üveg meg ilyenek. Ovis korom óta járok erre a rendezvényre." - mondta Izer Alexandra.
Ezen a nap nem csak Márton legendájáról szólt, hanem a hagyományokról is. Libazsíros kenyeret, Márton tallért, lúdkását ettek az emberek. Sok családban Márton napon szárnyas finomság a menü.
Az újraélesztett hagyomány nagyon jó közösség teremtő - mondták többen is a programon.
"Nagyon fontos, hogy továbbadjuk és a gyermekeinknek ezt a közösség iránti vágyat adjuk tovább egy olyan világban, ami eléggé individualista, eléggé csak az énről szól." - mondta el véleményét a programon résztvevő evangélikus lekész, Honthegyi Zsolt.
Ezen a napon, míg a gyermekek forró teát kaptak, addig a felnőttek az újbort is megkóstolták, mert a hagyomány szerint az újbornak Szent Márton a bírája.
Hegedüs Éva - Keszthelyi Televízió