A kezdő és a gyakorlott babavarrókat is ellátja jótanácsokkal Riskó Erzsébet, a babakészítő tábor vezetője. Szükség is van erre, hiszen minden baba és népviselet más és más, így még a rutinosak is nehézségbe ütköznek néha. Az alkotóház táborába az ország több pontjáról érkeztek asszonyok, sokan közülük már évtizedek óta rendszeres táborozók.
„Körülbelül már 10 éve járok ebbe a keszthelyi táborba. Nagyon jól érzem itt magam, hiszen minden évben visszajárok, sőt évközben is vannak programok, azokra is eljövök. Most érsekcsanádi népviseletet készítünk, itt a babát és a ruhát mindenki saját maga készíti, az arctól kezdve mindent saját maga készít az ember.” - mondta Paray Júlia Gyöngyi, népi iparművész.
A tábor végén már minden baba készen állt arra, hogy az asszonyok felöltöztessék. A résztvevők szorgosan dolgoztak a varrógépeken a táborvezető tanácsait követve. A rendelkezésre álló anyagokat nem csak szabták és varrták, hanem különböző motívumokat is festettek rájuk. Ezekkel népiesebbé ugyanakkor egyedibbé is tették az öltözeteket. Az idei táborban az érsekcsanádi viselettel ismerkedhettek a résztvevők.
„Ez tulajdonképpen a sárközi viseletnek egy Duna-Tisza közén lévő falujához tartozik. Kicsit lassabb ütemben mentek a változások, mint a dunántúli sárközben, ezért régiesebb vonásokat is őrzött meg, de mindettől függetlenül ez egy nagyon színes viselet. A fiatal menyecske öltözékét választottuk, mert ez egy nagyon látványos. A fejükön úgynevezett bíbort viselnek, amit az első gyerek megszületéséig szoktak viselni a menyecskék.” - tájékoztatott Molnárné Riskó Erzsébet babakészítő népi iparművész, a tábor vezetője.
A babakészítő táborban nem csak népviseletes, hanem játékbabákat is lehetett varrni. Az egyik résztvevő unokájával érkezett, aki nagyon ügyesen és gyakorlottan forgatta a tűt a kezében. Az egyhetes programon 18 asszony varrta a babákat. Az alkotóházban még idén is vannak olyan táborok, ahol van szabad hely, ezekre is szeretettel várnak minden érdeklődőt.
Regman Karola - Keszthelyi TV