Galambica gombát vásárolt a piacon Kósa Katalin. Az időjárás miatt számított rá, hogy lesz kínálat a standoknál. Családjával gyakran fogyaszt gombát.
„A termesztett gombát azt nyilván gyakrabban és ha lehet, ha van rá mód akkor erdei gombát is. Én Kőszegen voltam gyerek és az őzlábat ezért favorizálom, de a különlegességeket is” - nyilatkozta Kósa Katalin.
Jelenleg rókagombából és galambgombákból a legnagyobb kínálat. Vargányából kevés van, az is rossz minőségű a férgek és kukacok miatt – mondják az árusok. Ezek mellett elvétve tuskó- és szegfűgomba is akad a piacon. Novák Ferenc régóta árusít a keszthelyi piacon. Azt mondja, hogy a külföldek helyett inkább hazai vásárlók keresik a gombát. A rókagomba és a vargánya kilogrammját is 3000 forintért adják, már öt éve nem változtattak áraikon.
„Amennyiért adjuk, ezért még el tudjuk adni. Mi már nagyon régóta itt vagyunk, régóta csináljuk, visszajárók vannak, tudják, hogy jót kapnak és el is viszik érte” - mondta televíziónknak Novák Ferenc.
A hol csapadékos, hol pedig napsütéses idő jó hatással volt az elmúlt hetekben a szabadon termő gombák növekedésére. Az árusok és a lakosság által gyűjtött kalaposokat is be kell vizsgáltatni – figyelmeztetnek a szakemberek.
A Keszthelyi Piacon minden szerdán és szombaton gombaszakértőt biztosítanak, aki ingyen vizsgálja a gombákat. Papp Tibor darabonként szemléli meg a kalaposokat és minden esetben igazolást állít ki.
„Az árusokkal általában nem szokott probléma lenni, hiszen ők nyilván azt a gombát gyűjtik elsősorban, amit itt árusítási célra ki szeretnének tenni, tehát ő velük nem nagyon szokott probléma lenni. A lakosság legtöbb esetben azt gyűjti be, amit tényleg ismer, de sokan mindenfélét összeszednek és az azért nem feltétlenül tesz jót minden természetvédelmi szempontból, mind pedig egészségügyi szempontból sem” - nyilatkozta a gombaszakértő.
A szerdai és szombati piacnapokon 7 és 12 óra között lehet bevizsgáltatni a gombákat a szakellenőrnél. A lakosság részére ezeken a napokon kívül a Georgikon Karon, a Festetics utca 7 szám alatt van lehetőség a begyűjtött gomba vizsgálatára. Zala megyében legutóbb tavaly szeptemberben, Nagykanizsán történt halálos gombamérgezés.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV