A házszentelés szokását dolgozta fel a színpadon a söjtöri Népdalkör Egyesület. A szervezet több évtizedes múltra tekint vissza, jelenlegi formájukban azonban 2001 óta működnek. Saját bevallásuk szerint nagyon sokat jelent nekik a tagság, hiszen így hasznos munkával és jó társaságban tölthetik el az idejüket.
„Mindenki a saját maga szórakoztatására is éneklünk, és valahova tartozni kell, idős emberek vagyunk. Jó összejönni, az összejövetelünket meg hasznos munkával szeretnénk tölteni. Így jött az ötlet.” - mondta az egyesület elnöke, Békefi Lászlóné.
A vetélkedő felmenő rendszerű, így már csak a legjobbak mutatkozhattak be a keszthelyi döntőben. A megjelenteket Nagy Bálint köszöntötte. Keszthely alpolgármestere elmondta, a város Idősügyi Tanácsának elnökeként kiemelten fontosnak tartja az ilyen és ehhez hasonló rendezvényeket.
„A fiatalabb generációknak azt gondolom, hogy nagyon fontos, hogy azt a tudást, tapasztalatot, amivel az idősebb generációk rendelkeznek, megbecsüljék, tiszteletben tartsák. Ahhoz, hogy egy aktív, jól élhető város legyen Keszthely, ahhoz a fiatal és idős generációknak az együttműködésére van szükség. Azt gondolom, hogy ha aktív idős korról beszélünk, akkor egy nagyon jó példa ez a mai rendezvény.” - emelte ki az alpolgármester.
Az Országos Nyugdíjas ki mit tud 2010-ben jött létre azzal a céllal, hogy a nyugdíjas kluboknak programot kínáljon, emellett pedig bemutatkozási lehetőséget biztosítson. Az ajkai Harmónia Dalkör már szinte hazajár a városba, és mindig szívesen lép fel különböző rendezvényeken.
„Köszönjük, jól érezzük magunkat, Keszthelyt egyébként is szeretjük. Szoktunk jönni a nagy kórussal a kétévenkénti keszthelyi Dalünnepre, tehát onnan is ismerjük már, és jól érezzük magunkat.” - tette hozzá Hartinger Nándorné, a Harmónia Dalkör karvezetője.
A versenyzők nem csak három remek napot tölthettek el Keszthelyen, hanem különböző minősítésekkel is távozhattak. Mindemellett azonban a megmérettetés résztvevőinek fontos a kapcsolatépítés és a tapasztalatcsere is.
„A nyugdíjasoknál azt kell, hogy mondjam, hogy maga a szereplés, az már a tét. Nem az a fontos számukra, hogy milyen minősítést kapnak – persze ez is ösztökéli őket – hanem inkább az, hogy megmutathatják egymás előtt azt, amit előtte csak a klubok berkein belül mutattak meg, illetve amit örökségként szeretnének továbbadni, azt ide elhozzák.” - tájékoztatott a verseny főszervezője, Vadaszán Aurélia.
A verseny alatt több mint 1500 fő vette birtokba Keszthelyt. A résztvevők egymás produkcióinak is szívesen tapsoltak a Balaton Színház nagytermében.
Regman Karola - Keszthelyi TV