Életnagyságú babán demonstrálták a dohányzás káros hatásait a gimnazistáknak. A fiatalok hallhattak a nagy eséllyel kialakuló betegségekről, valamint a nikotinfogyasztás más kellemetlen következményeiről is. Láthatták azt is, hogy mi a különbség egy egészséges és egy dohányos tüdő között. Emellett a szervezetbe bejutó méreganyagokról is informálódhattak.
„Én nagyon-nagyon sok új dolgot hallottam, és szerintem ez nagyon hasznos minden iskolában. Szerintem felsőtől rengeteg évfolyamban be lehetne vezetni ezt a fajta módszert. Szerintem nagyon fontos, hogy legyenek ilyen vizuális elemek is az előadásban, mert főleg a fiatalabb korosztályban ezeknek nagyon elrettentő hatásai lehetnek.” - mondta Szincsák Gergő, a hévízi Bibó István Gimnázium és Szakközépiskola tanulója.
A szakemberek elmondták, a serdülőkor az önállósodás időszaka, ennél fogva a függőséget okozó szerek kipróbálásának ideje is. A tapasztalat azt mutatja, hogy a gyerekek egyre fiatalabb korban gyújtanak rá vagy fogyasztanak alkoholt. Éppen ezért ez az életkor a legalkalmasabb arra, hogy felhívják a figyelmet ezeknek a szereknek a káros hatásaira.
„Jól éreztem magam, érdekes volt az előadás nagyon. Szerintem tényleg nagyon hasznos volt. Saját tapasztalatból tudtam válaszolni, mert sajnos én is kipróbáltam a dohányzást, de ez tényleg egy jó példa volt arra, hogy miért nem kell dohányozni. Nekem nagyon tetszett.” - tette hozzá Molnár Noel, a hévízi Bibó István Gimnázium és Szakközépiskola másik diákja.
Az úgynevezett „részeg” szemüveget is kipróbálhatták a diákok. A szakemberek ezzel azt szerették volna demonstrálni, hogy alkohol hatására mennyire változik meg a reakcióidő és az érzékelés. A kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályának munkatársai több oktatási intézményben és rendezvényen is tartottak már hasonló előadásokat.
„A diákok egyébként nagyon érdeklődőek és nagyon szívesen jönnek el ezekre a rendezvényekre. Már több iskolában tartottunk ilyen egészségfejlesztő rendezvényt. Még van a dohányzáson és az alkoholon kívül a drogfogyasztással kapcsolatos előadásunk, a kávéfogyasztással, az energiaitalokkal és az Elf Barral kapcsolatos előadás, ami most nagyon menő. A fiatalokat egyébként nagyon érdekli, és ezek interaktív előadások.” - tájékoztatott Szabó Erzsébet Nikoletta, a Zala Vármegyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályának egészségfejlesztési szakügyintézője.
A foglalkozások elsődleges célja, hogy minél több fiatalt elérjenek, és a hasznos ismeretek elsajátításával minél kevesebben próbálják ki és szokjanak rá a káros szenvedélyt okozó szerekre.
Regman Karola - Keszthelyi TV