A Milleniumi Emlékműnél szólt az énekszó a zalavári asszonyoktól. Mindannyian a falujuk viseletét öltötték magukra. A bő szoknya mellett a kontyon viselt gyöngyös necc az, ami a szinte csak a Kis-Balaton térségére jellemző. Ezek mintázata településenként eltérő. Amikor az asszonyok találkoznak, meg tudják mondani, hogy ki, honnan érkezett. Örülnek, hogy van egy ilyen alkalom, amikor a szekrényből elővehetik és megmutathatják a ruhakölteményeket.
„Szeretnénk, ha ebből hagyományt lehetne teremteni, hiszen a viselet hordása az sajnos a mai világban inkább az ünnepnapokra, ilyen alkalmakra tevődik, hétköznapokban sajnos már nem igazán. Elég kevés az olyan asszony, aki a hétköznapokon bő szoknyát - így hívják helyben, hétköznapi szóval – viseletet hord. Ezek nagyon jó alkalmak arra, hogy elővegyük és egy kicsit kicsinosítsuk magunkat” - mondta Csepregi Mária, a Zalavári Hagyományőrző és Kulturális Csoport művészeti vezetője.
A zalaváriak tavaly csatlakoztak először ehhez az országos programhoz. A községben sokáig hordtak az asszonyok viseletet, a ’60-as években is jellemző volt még. De volt egy nemrégiben elhunyt asszony, aki haláláig népviseletben járt.
Mohácsi Nikoletta szervező: „A mostani hétköznapokban ez már nagyon ritka, inkább a szekrények mélyén lapul. Ezért is jó ez népviselet napja, mert így előkerülnek ezek a ruhák. Nekünk van egy hagyományőrző csoportunk, akik ezeket a ruhákat egy évben többször is előveszik, ezáltal többször láthatóak. Nagyon fontos, hogy ezeket az értékeket tovább vigyük és a következő generációk is láthassák.”
Idén több település csatlakozott a programhoz: a helyiek mellett Sármellékről, Balatonmagyaródról, Zalamerenyéről és Cserszegtomajról is jöttek. 60 fő fotózkodott a Várszigeten, a templomnál és a Kányavári-szigeten.
„Én néptáncolok és emiatt szoktam viselni népviseletet. Szerintem ez egyfajta tartást ad az embernek. Valahogy máshogy viselkedik az ember, amikor népviselet van rajta és olyankor a néptáncolás is jobban jön az embernek és olyan természetesnek érzi” - nyilatkozta Lágler Zsombor, sármelléki néptáncos.
2015 óta április 24-e a magyar népviselet napja. Évről-évre egyre szélesebb körben csatlakoznak magánszemélyek és intézmények egyaránt. Az esemény közösségi oldalára gyűjtötték össze a résztvevők fotóit.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV