„Én vagyok az az ember, aki rendet fog teremteni” - a szabadságharc megtorlásait végrehajtó Haynau leveléből is idézett Tar Ferenc. A történész a kivégzések körülményeit, előzményeit is feltárta a diákoknak. A vértanúk bemutatása kapcsán elmondta, többen horvát, szerb, vagy német származásúak voltak, mégis a magyar szabadságharcban küzdöttek.
„Egyrészt föláldozták a saját életüket, másrészt pedig olyan emberek voltak, akik nem csak magyarok voltak és ezek a személyek, akik esetenként nem is tudtak magyarul, mindannyian ezért a magyar hazáért cselekedtek, küzdöttek…akár arisztokraták voltak, nemesek, vagy polgári származásúak, de igyekeztek mindent megtenni a saját otthonukért, a hazájukért” - nyilatkozta Tar Ferenc.
Tar Ferenc továbbá hangsúlyozta: a küzdelmük nem volt hiábavaló, mert az egész világ felfigyelt erre és hozzájárult a kiegyezés megkötéséhez, mellyel komoly fejlődési pályára állt Magyarország. A 7-8., illetve 10. évfolyamos diákok többsége nagy érdeklődéssel hallgatta az előadást.
„Úgy gondolom, hogy rendkívül sok hasznos információt ismerhettünk meg az 1849. október 6-i kivégzésekről. Úgy gondolom, hogy ez egy nagyon szomorú gyásznap és számomra z maradt meg, hogy ennyi ember kiállt az igazságért, a szabadságért és készek voltak harcolni egy szabad Magyarország megteremtéséért. Úgy gondolom, mindenképp nagyszerű, hogy itt lehetünk és emlékezhetünk a mai napon rájuk” - vélekedett Jordán Lukács Lotár, a Közgazdasági Szakgimnázium tanulója.
Az előadáson továbbá elhangzott: október 6. nem ünnep, hanem nemzeti gyásznap. Gr. Batthyány Lajos és a 13 tábornok mellett még számos további áldozata esett a Habsburg birodalom általi megtorlásnak.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV