A koronavírus járvány miatt világszerte megnövekedett az internetes adtaforgalom. A személyes találkozások korlátozása miatt gyakoribbak lettek a videóhívások, a tantermen kívüli oktatás is jelentős adatforgalommal jár. A korlátozott szórakozási lehetőségek miatt is több online tartalmat használnak fel az internetezők.
Az ilyenkor megszokotthoz képest mintegy 30 százalékkal emelkedett meg az internetes adatforgalom a HIR-SAT hálózatán, ez hasonló az országos adatokhoz. A keszthelyi cégnek a városban és környékén mintegy 9000 ügyfele van, de Vasvár és Győr környékén is jelen van a társaság, a teljes szolgáltatói számuk közelít a 20 ezerhez – ez magába foglalja az internet, televízió és telefon szolgáltatást is. Emelkedtek a módosítási igények is, sokan kérik a gyorsabb internetet és a bővebb televíziós csomagokat is. A megnövekedett adatforgalmat bőven ki tudja szolgálni a kapacitás – tájékoztatott Koloszár Zoltán cégvezető.
„Olyan mint a karácsonyi időszak, tehát olyan növekedés tapasztalható. A szolgáltatásunk a legmodernebbek közé tartozik. A kapacitás az nod körzetenként 2,5 giga átvitelt tesz lehetővé, az azt jelenti, hogy mi nod körzetenként száz lakásra számolunk, durván azt szeretnénk elérni – van ahol sikerül, van ez ahol nem – de nagyjából azt jelentené, hogy a mostani kapacitás sokszorosát tudnánk még biztosítani, tehát nem vagyunk megkötve, tehát a forgalom bőven alatta van a kapacitásnak" - mondta televíziónknak Koloszár Zoltán cégvezető.
Ahhoz, hogy az internethálózatot továbbra is jó minőségben érjék el a felhasználók, érdemes átgondolni a nethasználati szokásokat, különösen csúcsidőben – tanácsolja a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság. Az NMHH Technológiaelemző Főosztályának vezetője elmondta, célszerű elkerülnünk az olyan alkalmazásokat, ahol felesleges plusz terhet rakunk a hálózatra.
„Itt a fölösleges szón van a hangsúly. Napközben, a tanítási idő kellős közepén ne próbáljunk meg videófilmeket letölteni, hagyjuk ezt késő estére, vagy éjszakára. Ilyenkor legyen inkább a sávszélesség az iskolai tanulóké, vagy a távmunkában dolgozóké. Többszörös terhelése van az otthoni hálózatnak is. Itt is célszerű beosztani egymás között, hogy ne egyszerre történjenek a széles sávszélességet igénylő alkalmazások, mert akkor jobban megférünk az otthoni, közös routerünknek a kapacitásával” - nyilatkozta Bartolits István főosztályvezető.
Az NMHH további tanácsa, hogy ne csatolmányként küldjünk nagyméretű fájlokat, hanem azok felhőszolgáltatásokban lévő elérhetőségét adjuk meg. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság a napokban kampányt indít arról, hogyan legyen gyorsabb az otthoni internet. Ennek részletei és további tanácsok a hatóság honlapján találhatóak meg.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV