Sok más forma mellett az ernyőművelés kialakítását mutatta meg dr. Kocsis László. A Georgikon Kar Kertészeti Tanszékének vezetője a cserszegtomaji szőlőtelepen minden évben szemlélteti, hogy milyen módon és mikor érdemes kézbe venni a metszőollót a szőlősgazdáknak.
Santák László Zalaegerszegről érkezett, pár éve műveli édesapjától örökölt szőlőjét, így minden elméleti és gyakorlati előadás nagy hasznára van.
A szőlő metszés nélkül is teremne, hozama azonban ingadozna. A nem metszett növénynek a fürtjei, bogyói kisebbek, s kevesebb cukrot és több savat tartalmaznak, mint a metszetté.
A metszéssel két év termését befolyásoljuk, ezért fontos a szakszerű munka. A legfontosabb pedig a megfelelő időpont kiválasztása.
Ha a kellő tudásához, megfelelő időjárás párosul, akkor jó évjáratnak nézhetnek elébe a gazdák. Dr. Podmaliczky Péter a Varga Pincészet főtechnológusa szerint a mostani meleg idő nagyon alkalmas a munkára. A tavalyi évjárat kapcsán több érdekességre is felhívta a figyelmet.
A Georgikon Kar metszési bemutatóin és azt megelőző előadásokon a visszajáró érdeklődők mellett mindig vannak új arcok is, akik sok hasznos fogást leshetnek el a már szinte régiós rendezvénnyé fejlődött programon.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV