A tapolcai Wass Albert Könyvtár és Múzeum igazgatója nyitotta meg Balatongyörökön azt a vándorkiállítást, melynek anyagát generációról generációra őrizték végül a híres Afrika vadász, Dr. Nagy Endre özvegye Beretz Katalin adományozta a múzeumnak halála előtti évében. A 300 tételből álló gyűjteményben keverednek a Mojzer családnak ill. a hozzá kapcsolódó családoknak iratai. Mojzer Ferenc személyén keresztül a Tapolcai Mészáros Céhnek a különböző céhes iratai és tárgyi emlékei. Beretz Katalin ükapja, Mojzer Ferenc városbíró is volt Tapolcán így a város egykori iratai is láthatóak a hagyatékban.
"Azt gondolom, hogy ez egy felbecsülhetetlen irat együttes. Tapolcai ill. környékbeli helytörténeti szempontból mindenképpen. Hiszen itt a vitrinekben olyan tárgyak vannak amik a mi szintünkön, a mi intézményünket tekintve egyedülállóak. Például itt a tárlaton is megtekinthető céhláda, amiben a tapolcai mészáros céhnek az iratait és a pénzét őrizték. Ez az egyetlen, tudomásunk szerint az egyetlen megmaradt tapolcai céhláda,voltak céhládák még de azok 1945-ben megsemmisültek."- mondta a helyszínen Dr. Décsey Sándor a Wass Albert Könyvtár és Múzeum igazgatója.
A család életét, munkásságát a fennmaradt iratok segítségével Töreky András helytörténész dolgozta fel. Sikerült a családfát is felállítani, egészen az 1700 évek végétől keresztlevelek, anyakönyvi kivonatok igazolták az érintett Nagy, Mojzer, Vajda és a Beretz családok közös pontjait.
"Szövevényes kapcsolat volt 3-4 család is van a képben,és Nagy Endre aki a múzeumot tulajdonképpen létrehozta ő anyai ágon,eredetileg Schwendnek születet de magyarosította, felvette édesanyja nevét, és azt találtam, hogy a családon belül közte és a felesége Beretz Katalin között négyszeres családi kapcsolat van. Mert ezek között a családok között olyan szövevényes fonódások vannak,nem –nem ilyen közeli rokoni kapcsolatok, általában, de vannak olyanok, hogy az oldalágak összetalálkoznak később. Maga a családfa kikutatása, olyan 2-3 évet vett igénybe,mert nagyon szerteágazó kiterjedt családról van szó akik nem egy helyen születtek és ezért nagyon sok település anyagait át kellett nézni"- adott tájékoztatást a helytörténész.
A válogatott kiállítás anyaga ,melyben feldolgozták a visszavásárolt családi kúriában létrehozott Afrika Múzeum történetét is. A híres vadász ,kutató örökösében, a Tanzániában élő lányában is nagyon szép emlékeket ébreszt.
"Hát édesapám élete végéig aktívan vadászott. Gyönyörű idő volt és sokat voltunk együtt, sokat mentünk ki az erdőre, természetbe ugye az volt a fő dolog. Gyönyörű emlékeim vannak.- mondta Nagy Endre lánya a kiállítás megnyitóján.
A családi relikviákat, ritkaságokat bemutató kiállítás szeptember 13-ig látható Balatongyörökön.
Hegedüs Éva - Keszthelyi Televízió