"Mindig hálával gondolok rájuk, mert nekik köszönhetem elsősorban ezeket a köteteket." - az adatközlőiről beszél Petánovics Katalin. A néprajzkutató 1964-től kezdve dolgozott a Balatoni Múzeumnál és gyűjtötte a szokásokat, írta le a népi társadalmat, beleértve a születés, a házasság és a halál hagyományait.
Petánovics Katalin leírja, hogy a születés és a halál egy titokzatos élethelyzet, amit a paraszti világban nem tudtak megmagyarázni, ezért sok hiedelem, mágikus cselekvés kapcsolódott hozzájuk.
A kötet bemutatóján Pappné Beke Judit beszélgetett a kötet szerzőjével. A városi könyvtár igazgatója szerint nagy élmény volt olvasni a füzetet, mely fontos ismereteket közvetít az utókornak.
A bemutatón Ruzsics Ferenc polgármester köszöntötte Petánovics Katalint, akinek munkáját számos elismerés kísérte; többek közt Keszthely Városáért és Zala Megye Díszpolgára címet is átvehetett.
Havasi Bálint, a múzeum igazgatója örömteli pillanatnak nevezte ezt a napot, hiszen 1948-ban lapozhatott utoljára az olvasó frissen kiadott Balatoni Múzeumi Füzetet. Darnay-Dornyay Béla egykori múzeumigazgató 1949-es távozásával és a múzeum államosításával maradt abba a kis kötetek kiadása. Az újraindításhoz egy újabb szervezeti változás kellett.
A Balatoni Múzeum tervezi, hogy további számokat is kiad. Olyan témákat kíván az olvasók elé tárni, mint a Keszthelyi Ipartestület története, Keszthely és Fenékpuszta őskora, vagy a Balaton vízállása a történelem előtti időkben.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV