A Georgikon Kar szőlészetében található szőlőalany gyökerében fedezték fel a szerves anyagot. Az eredmény jelentősége, hogy a világon, mintegy öt millió hektáron termesztik alanyon a szőlőt. Így szükség esetén óriási mennyiségben állhat a szakemberek rendelkezésére az ún. epszilon viniferin.
„Ez könnyen hozzáférhető, tehát nem úgy kell elképzelni, hogy a szőlőt most otthon kiássuk és a gyökerét begyűjtjük, hanem keletkezik ilyen melléktermék a szőlőtermesztés technológia egyes szaporítás folyamatába, ami könnyen hozzáférhető anyagként lenne biztosítható ennek a vegyületnek a kinyerésére.” - magyarázza Dr. Kocsis László, a Kertészeti Tanszék vezetője.
A Georgikon Karon 2013 februárjában kezdtek el vizsgálni bizonyos anyagcsoportokat a szőlő növényben. Dr. Németh Gyöngyi doktori kutatása keretében végzi ezt a munkát. A szőlővesszőben kis mennyiségben már korábban is felfedezett epszilon viniferint még nem használják gyógyításra. Jelenleg kutatások folynak az alkalmazásáról. Németh Gyöngyi szerint nagyon ígéretes ez a molekula: "Antioxidáns tulajdonsága miatt különböző bőröregedési folyamatok meglassításában, valamint az oxidációs folyamatok miatt kialakuló számos betegség megelőzésében is hasznos. Ilyenek egyes szív-érrendszeri elváltozások és az Alzheimer kór.”
A kutatást feldolgozó laboratóriumi munkákat a "Festetics Imre" Bioinnovációs Központban végezték. Az Állattudományi és Állattenyésztéstani Tanszéken munkatársa, Hegyi Orsolya szerint fontos, hogy helyben, költséghatékonyabban sikerült kimutatni a szőlő gyökerében az epszilon viniferint.
A kutatást végzők még csak a munka elején vannak. Még több elemzést és vizsgálatot is végezniük kell a szőlő gyökerében található értékes anyagról. Az eredmények nemzetközi publikálása már folyamatban van.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV