Nótaszóval kértek bebocsátást a férfiak. A társaság külön ide, a húsvéthétfőhöz illő nótákkal és rigmusokkal készült. A locsolásra váró lány könnyen be is engedte a legényeket és férfiakat. A locsolás egyházi magyarázata részint a keresztelésre utal, részint arra a legendára, amely szerint a Jézus feltámadását hirdető jeruzsálemi asszonyokat locsolással akarták elhallgattatni.
„Nagyon jó volt. Teljesen felfrissültem, meg nagyon jól éreztem magam. Szeretek táncolni és szeretem a hagyományokat őrizni.” - mondta közvetlenül a locsolás után, csurom vizesen Lovas Viktória.
A városokban ma már kevesen végzik a locsolást hagyományos módon. Ez a baráti társaság mintegy öt éve jár zenei kísérettel, vagy akár lovaskocsival is locsolkodni. Azt mondják, a muzsika fokozza az amúgy is jó hangulatot. E mellett a hagyományőrzés a fontos a csapatnak.
„Ami jó, azt nem szabad elfelejteni és azt tovább kell örökíteni mindenki számára. Tudja meg, milyenek is voltak a szokásaink és én azt gondolom – mint ahogy az előbb is említettem – hogy ezt tovább kell vinni és nem szabad elfelejteni ezt az utókornak, a kicsiknek, nagyoknak, bárkinek lássa azt, hogy milyen is volt annak idején a locsolás annak érdekében, hogy ha mi kiöregszünk ebből a fajta dologból, akkor ők is minket követve jöjjenek és folytassák ezt a fajta locsolást.” - mondta el az egyik locsoló, Sas Tamás.
A társaságban van vőfély, polgármester és több táncos, ezért meg is táncoltatják a leányokat. A háziak húsvéti sonkával, süteményekkel, italokkal és hímes tojással köszönték meg a látogatást.
Kút híján a kerti csapból töltötték meg újra a vödröket a férfiak. A korábbi időkben sokszor a kutak körül gyülekeztek az ún. bandák. A locsolás szokásáról Magyarországon már 17. századi írásos emlékek is fennmaradtak.
„Nekünk lányoknak nyilván a kölni az úgy kímélőbb, de a víz a nyilván a hagyományos, frissítőbb.” - mondja didergő mosolyal Szita Klaudia, akihez évek óta járnak locsolni a legények.
Hollé Lilla viszont most részesült először ilyen hagyományos locsolásban. "Nagyon friss volt, nagyon hideg volt a víz és nagyon és nagyon hirtelen jött és körbe vettek és támadtak.” - hangzott el a gyors élménybeszámoló.
Ennek a társaságnak voltak olyan évei, amikor reggel hattól, délután négy óráig járták a lányos házakat. Akár 10-15 helyen is locsoltak. A lendületben segítség a pálinka, mellyel szívesen kínálják őket minden háznál. A vödörrel locsolás szerintük a férfiak módszere: „Kölnivel locsolnak a kisfiúk. Én is azzal kezdtem, aztán akkor szódavíz. A szódavíznél meg olcsóbb a csapi víz, úgyhogy maradt a vödör.” - vélekedik Lóth Áron.
Természetesen egyik helyszínen sem maradhattak el a köszönetnyilvánítás jelképei a festett tojások. A társaság jövőre is tervezi a hagyományápoló locsolás folytatását.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV