A "Tiszán innen – Dunán túl" elnevezésű országos verseny területi fordulóján az egyik helyszín Gyenesdiáson a Községháza volt. Csengő hangú kisiskolások énekeltek két kategóriában szólóban, kis együttesben. Láthatóan izgultak a nagyszámú közönség és a versenytársak előtt. Kis produkciójuk végére azonban megjött a bátorságuk és szívesen beszélgettek.
"Mindig szoktam énekelni otthon anyának is meg a szobámba is ./Most ki segített felkészülni mit énekeltetek?/.A Kukodáné káposztát főz és a zöld paradicsom milliom régről. Az Erika néni készített fel minket."- mondta örömmelLancz Flóra, az a kislány aki a Csány-Szendrey AMI Rezi Tagintézményének tanulója.
A népdalverseny jó alkalom arra,hogy újból és újból szárnyaljon a dal amit egykoron elődeink is szívesen énekeltek. Gyenesdiáson már hagyománya van a területi döntő megrendezésének ahol a tét a megyei döntőbe való bejutás.
"Célunk ez a gyönyörű népdal továbbadása,a legkisebb korosztálytól a középiskolásokig és évről-évre értékesebb népdalokat hoznak a gyermekek,tehát a felkészítők eljárnak felkészítésekre. Ifj. Horváth Károly egy évben kétszer is tart műhelyfoglalkozást ahol a nevelők megismerkedhetnek nem csak zalai népdalokkal,hanem a szomszéd megye népdalkincsével is."-adott tájékoztatást Csordásné Fülöp Edit főszervező.
A kategória versenyek között értékelt a zsűri és átadták a minősítő okleveleket is. A zsűri nehéz helyzetben volt, hiszen egy 18 éves folyamat állomása volt a verseny. Szigorúan pontoztak.
Az értékeléssel kapcsolatban Ifj. Horváth Károly a zsűri elnöke a következőket mondta.
"Azokat a kiírásokat,kiírási követelményeket melyek arra vonatkoznak,hogy két dallamot kérünk,két versszakkal,nagyon szigorúan kell tartanunk. Mert mindenki eszerint készül fel. Nagyon nagy előny ha a felkészítő tanárok olyan dalokból válogatnak ami nem csak a tananyag anyagai,hiszen azokat ének órán is lehet hallani,hanem olyan gyűjteményekből amelyek természetesen Zalában is rendelkezésre állnak."
A zsűri azt is értékelte,hogy milyen volt a kis népdalosok színpadi megjelenése,ruházata és az életkoruknak megfelelő dalt énekeltek-e. Tizenhét település 21 oktatási intézményéből 435 diák vett részt a versenyen,melynek megyei fordulóját 2019. áprilisában rendezik meg , ahonnan az 5-6, 7-8. osztályosok valamint a középiskolások juthatnak tovább a Tiszán innen-Dunán túl Országos Népdaléneklési Versenyre.
Hegedüs Éva - Keszthelyi Televízió