Az Életfa Óvodába járó lányok játékával vette kezdetét a Bartók Bélához köthető programsorozat a Balaton Színház Simándy termében. Az előadásba online kapcsolódott be Kertész Lajos egykori keszthelyi zongoraművész. A színházban felléptek a zeneiskola zongoraszakos növendékei is, akik Bartók darabokat játszottak.
A Fejér György Városi Könyvtárban Bartók Béla Keszthelyen gyűjtött népdalainak fonográf felvételeit hallgathatta meg a közönség. A zeneszerző-népdalgyűjtő összesen 42 népdalt jegyzett le a környékről, ebből 41-et Keszthelyről, egyet Bazsi községből.
A kevésbé ismert dalokat a helyszínen a Család Iskola és a Helikon Kórus segítségével tanulhatták meg a jelenlévők. A Bartók-év főszervezője, Hintalan László János elmondta, felbecsülhetetlen kincs, amit Bartók Béla hagyott ránk.
„Változatokban él a népdal és Bartókék azt mondták, az élet ilyen. Változatokban él, az azt jelenti, hogy nyelvek vannak, a világon nemzetek vannak és nem eszperantóul beszélünk. Na a népdal két üteme az idáig húzódik. Ezt szeretjük az egészben, hogy minden mindennel kapcsolódik és ez a szerves szemlélet, ez az ökológiai szemlélet, ez feltétlen a jövőé. Én ezért hiszek az egészben.”
Bartók Béla hagyatékának fonográf felvételeit a könyvtárban adta át Hintalan László János a város számára. Raffai-Réz Ildikó képviselő elmondta, nagyon vigyázni fognak erre a felbecsülhetetlen értékű kincsre.
„Ez a város számára egy nagyon fontos momentum. Úgyhogy köszönjük is szépen Hintalan László Jánosnak, hogy megkaphattuk ezt a Bartók-gyűjteményt. Mivel hogy ezzel is gyarapodott a városnak a kincseinek száma.”
A programon Galambos Péter vajdás diák olvasott fel részleteket Bartók Péter Apám című könyvéből. A Bartók-év következő programja november 16-án 18 órakor lesz a MATE Georgikon Táj- és Ember Klub szervezésben.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV