Lobog a magyar zászló a Puszták Népe Lovas Viadal versenyzőjének kezében. A megmérettetés 2004-ben, Galgahévízről indult útjára, Zalaszántó pedig ötödik alkalommal ad helyet a versenynek. A sokszor egyáltalán nem könnyű feladatok célja nem csak a régi magyar harcmód felelevenítése, hanem a lovak és lovasok ügyességének fejlesztése is. A program nagyon népszerű a helyiek körében.
„Mióta megrendezik, azóta itt vagyok, és részt veszek. Nagyon tetszik nekem ez, és örülök neki, hogy megrendezhetjük itt, Zalaszántón, és büszke is vagyok rá.” - mondta egy érdeklődő, Somogyi Tamás.
Az indulóknak olyan akadályokkal kell megküzdeni, mint a szalagos kapu, a rönkugrás vagy a járóiskola. Emellett karikákat is kell gyűjteni, törököt kopjával leszúrni, vagy tüzes árkon átugratni. A zalaszántói pályát a helyi viszonyoknak megfelelően alakították ki a viadal előtt nagyjából egy hónappal. Így a versenyzőknek lehetőségük volt a helyszínen is gyakorolni és megismerni a pályát. A viadal több kötelező elemet is tartalmaz, de emellett a rendező településnek lehetősége van egyedi feladatok bevonására is.
„Azért tartottuk fontosnak, hogy itt egy ilyen rendezvényt bonyolítsunk le, hogy a fiatalok, a gyerekek megszeressék magát a lovassportot. Ennek már van is eredménye, mert vannak olyan fiatalok, akik ennek a hatására már lovas sportot folytatnak.” - tájékoztatott Hegedűs Ágoston, a Három Hegy Egyesület elnöke.
A mára már országos szintű versenynek több állomása is van, így Zalaszántó mellett Galgahévízen, Isaszegen, Komáromban, Martonvásáron, Kisnyalkán és Bugacon is rendeznek viadalokat. A megmérettetésen bárki indulhat bármilyen lóval, nincsenek származási megkötések. A feladatok végrehajtása azonban nem egyszerű, a biztos lovas tudás mellett erőre és ügyességre is szükség van, a hátas és gazdája között pedig elengedhetetlen a maximális bizalom.
„Mi nem kötünk ki olyasmit, hogy a ló származása, tehát tele papíros lovak kellenek, bármilyen lóval el lehet indulni, csak nyilván legyen egészséges, mondjuk ezt azért meg szoktuk nézni, hogy ezek az oltások, ilyesmi rendben legyenek a lovaknál. A lovas bárki lehet, a lényeg az, hogy valamilyen történelmi kort idéző viseletben, mint harcos álljon a rajthoz, és legyen egy szál fegyvere, amivel a feladatokat majd le tudja küzdeni.” - mesélte Balla Zoltán a Puszták Népe Lovas Viadal ötletgazdája.
A két napos rendezvény első napján a páros viadaloké volt a főszerep, itt egyszerre két lovas versenyzett egy párhuzamos pályán. Vasárnap reggel szentmisével kezdődött a program a Tájháznál, majd 10 órakor vette kezdetét az igazi viadal. A rendezők jövőre is szeretettel várnak mindenkit a megmérettetésre, és remélik, hogy a versenyek láttán egyre több fiatal kap kedvet a lovagláshoz és a hagyományőrzéshez.
Regman Karola - Keszthelyi TV