A huszárság története Mátyás király koráig nyúlik vissza, amikor az uralkodó húsz telkenként egy lovaskatona kiállítására kötelezte az alattvalóit. A Hunyadiaktól a török kiűzéséig tartó korszakot ismerhették meg az érdeklődők Fekete György balatongyöröki előadásán. Szó esett a huszárság kialakulásáról, a megvívott csatákról és a fegyverek változásáról, fejlődéséről is.
„Gyakorlatilag a fegyvereknek a kialakulását, fejlődését nagyjából a különböző stílusirányzatok is követték, meg mindenkor a célszerűség. Amikor a törökkel szoros összetűzésbe kerültünk, a 14. század végétől, a török stílusjegyek megjelentek a magyar fegyverekben is. Akkor kezd újra elterjedni, és a magyar huszár a szablyát újra kézbe veszi.” - mondta a fegyvergyűjtő.
A balatongyöröki előadásra 15 fegyvert hozott el Fekete György, a Mátyás korabeli kardoktól egészen a későbbi lovassági pisztolyokig. A fegyvergyűjtés ma már nem csak hobbi számára, hanem szenvedély.Az egykori szállodaigazgató gyermekkora óta érdeklődik a magyar fegyverek és hadi felszerelések iránt. Gyűjteménye ma nagyjából 350 darabot számlál, ezeket rendszeresen lehet látni különböző kiállításokon is.
„Tulajdonképpen kissrác voltam, amikor édesapámtól kaptam egy szablyát meg egy bajonettet, az alapozta meg a gyűjteményt. Tulajdonképpen, ha visszaemlékszem, végül is abban az időben minden kissrác imádott harcost játszani, fakardokkal vívtunk és ütöttük egymást. Aztán elkezdtem vívni, kardoztam sokáig versenyszerűen. Talán a kettő összefüggött, a sportban a kardozás, és a harci emlékeknek a gyűjtése.” - mesélt a kezdetekről Fekete György.
A résztvevők nem csak a fegyverekkel, hanem egy páncélsisakkal is megismerkedhettek testközelből. A Bertha Bulcsu Művelődési Ház Történelem dióhéjban című programsorozatának keretein belül a huszárság iránt érdeklődők két előadást is hallhatnak a témában. A második alaklomra március elsején, délután 5 órakor kerül sor, ez Mária Terézia korától a második világháború végéig tartó korszakot öleli majd fel.
Regman Karola - Keszthelyi TV