A Kerámia Szakkörben már decemberben elkezdődött a húsvéti készülődés. A 25 tag mindegyike kivette a részét a munkából, és így számos használati és dísztárgyat állíthattak ki a húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódóan. A tárlatot első ízben szervezték meg Keszthelyen, az ötletet pedig egy gyenesdiási kiállítás adta.
„Ez az ötlet a tavalyi, gyenesdiási kiállításunkon született. Csengei Ágota, az igazgatónő találta ki, hogy csináljunk egy húsvéti kiállítást. Ott csak ízelítőben volt egy-két asztal díszítve húsvéti alkotásokkal. Ő kitalálta, mi pedig megvalósítottuk. Tulajdonképpen karácsony után kezdtünk el foglalkozni ezzel a témával, és nyulakat, tyúkokat, a húsvétnak a jelképeit, a tojásokat, a tálakat, tojásos tálakat készítettük el.” - mondta Simon Edit, a GKMK Kerámia Szakkör vezetője.
A Longinusz dárdáról és más, Jézus kereszthalálához kapcsolódó legendáról is mesélt Dr. Petánovics Katalin néprajzkutató. A megnyitón a kiállított tárgyak méltatása mellett szó esett a húsvéti ünnepkörről és az ahhoz kapcsolódó népi szokásokról is. Az érdeklődők a húsvéti nyúl szerepéről és a tojás szimbolikájáról is hallhattak.
„Ősi dolog a tojásnak a festése, és ez igazából kelet-európai szokás. Nyugat-Európában inkább egyszínű tojásokat festenek, Kelet-Európában díszítik. A régi mintázatoknak mindegyiknek megvolt a jelentősége, hogy melyik mit jelent. Ezeket ma már nagyrészt elfelejtik, de azért ismétlik.” - mesélte Dr. Petánovics Katalin, néprajzkutató.
A zsúfolásig telt Básti teremben az érdeklődők mellett a szakkör tagjai is képviseltették magukat. A korongozók között ma újra vannak gyerekek is, az ő munkáik is láthatóak a táralton. A szakkör a jövőben szeretne a szürethez kapcsolódóan szervezni egy tematikus kiállítást, ennek a tervezése még folyamatban van. A húsvéti tárlat május 10-ig tekinthető meg.
Regman Karola - Keszthelyi TV