A Balatoni Múzeum interaktív kiállítótérrel és számos programmal várja a látogatókat az év szinte minden napján. Az intézmény dolgozói a látványos kiállítások mellett nagy hangsúlyt fektetnek a gyermekek és fiatalok ismereteinek bővítésére és a magas színvonalú szakmai munkára is. Most egy projektnek köszönhetően nyílt lehetőség arra, hogy a környék kiállítóhelyei találkozzanak.
„A szakmai nap célja, hogy a zalai, illetve szomszéd megyei települések múzeumai tapasztalatot cseréljenek az elmúlt évek, előző EU-s projektciklusok tapasztalatait vitassuk meg, illetve tekintsünk előre a jövőre, hogy milyen lehetőségek vannak, miben tudunk egymásnak segíteni, akár fizikailag, akár szakmai tanácsokkal.” - mondta Németh Péter múzeumpedagógus, a Balatoni Múzeum igazgatóhelyettese.
A Balatoni Múzeum számára évek óta fontos egymás kölcsönös segítése – hangzott el a szakmai találkozón. Ezért például az intézmény szívesen kölcsönöz munkaerőt is a környező múzeumoknak. Ennek köszönhetően a keszthelyi intézmény néprajzkutatója besegít a nagykanizsai Thúry György Múzeumnak. A 2011-ben megújult Marcali Múzeummal nemrég fűzték szorosabbra a viszonyt, egy régész kollégát kölcsönöztek az intézménynek.
„A néprajzi és történeti gyűjtőkörünk mellett most alapítjuk meg a régészeti szakágat. Itt egy szoros együttműködésben vagyunk a keszthelyi Balatoni Múzeummal , merthogy a Balatoni Múzeum igazgatója, Havasi Bálint kezdeményezésére indulhatott el az a szakmai munka, amelynek keretében mi régészt tudunk foglalkoztatni." - tájékoztatott Vidák Tünde, a Marcali Múzeum igazgatója.
A keszthelyi Helikon Kastélymúzeum kiállításai rendkívül népszerűek a külföldi és belföldi vendégek körében egyaránt. Az intézmény minden évben igyekszik újabb és újabb programokkal bővíteni a kínálatát. Két éve indult útjára a filmes és fotós, valamint a képzőművészeti múzeumpedagógiai foglalkozás, ez leginkább a középiskolásokat szólítja meg. A kastély dolgozói a jövőben szeretnék a fiatalabb korosztályt is megcélozni.
„Most lettek új foglalkozásaink, és az óvodás korosztályt is megcéloztuk ezzel. Készült egy saját mesekönyvünk, amit Iski Szilvia írt, és Lucz Viktória illusztrált. Ehhez a meséhez is csináltunk foglalkozásokat az ovisoknak. Ez az új, amiről tudnék most beszélni a múzeumpedagógiában, de tulajdonképpen ezek évről évre indulnak újra ezek a foglalkozások, mármint a kurzusok, és vannak állandó múzeumpedagógiai foglalkozásaink, amik a kiállítási anyaghoz kötődnek.” - hívta fel a figyelmet Bankó Zsolt, a Helikon Kastélymúzeum múzeumpedagógusa.
A kötetlen keretek között megrendezett szakmai találkozó abban is sokat segített, hogy ezáltal a múzeumok szorosabbra fűzhetik az kapcsolataikat. Emellett megoszthatják egymással az aktuális trendeket, és egymás napi munkájába is betekintést nyerhetnek. A jó hangulatú beszélgetést közös főzés zárta.
Regman Karola - Keszthelyi TV