A Kis-Balaton hazánk kiemelkedő, nemzetközi jelentőségű vizes élőhelye. A majd 150 négyzetkilométeres védett területen 260 madárfaj fordul elő.2014-ben egy világszerte egyedülálló vízvédelmi rendszer készült el a területen.Ennek köszönhetően a Balatonba a lehetőség szerinti legjobb minőségű víz kerül, ugyanakkor a kiemelkedő természetvédelmi jelentőségű ökológiai rendszer vízigénye is biztosított.2008-ban létrejött egy „Szakmai Partnerségi Megállapodás”, ennek keretein belül francia és magyar szakemberek folytatnak tapasztalat- és eszmecserét.
„Nagyon hasznos ez az együttműködés, hiszen itt nem csak egy elméleti megbeszélésről van szó, hanem azok a szakemberek találkoznak közvetlenül, akik a francia Grand-Lieu tó kezelését végzik, illetve Magyarországon a Kis-Balaton vízvédelmi rendszereinek a kezelését végzik. A helyszíneken olyan megoldásokat, és olyan érdekes, akár újszerű problémamegközelítéseket is látunk, amiből nagyon sokat tudunk kölcsönösen tanulni.” - tájékoztatott Gaál Róbert, a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság vezetője.
A francia szakemberek alaposan körbejárták a Kis-Balaton Ház interaktív kiállítását. Megismerkedhettek a megújuló energiaforrásokat célzó tervekkel, és benézhettek Matula bácsi kunyhójába is. Az előtérben található térképen nyomon követhették a vízügyi igazgatóság több évtizedes vízszabályozó munkáját is. Emellett előadásokat hallgathattak turisztikai és környezetvédelmi témákban.
„Nagyon sok hasonlóságot fedeztünk fel a Grand-Lieu tó és a Kis-Balaton között. Azok a technikák, amelyek a Kis-Balaton vizének, és a Balatonba ömlő víznek a tisztítására irányulnak nagyon érdekesek. Azt is láttuk, hogy itt sokkal egyszerűbben, és ezáltal hatékonyabban megy a döntéshozatal, nálunk, Franciaországban túl sok olyan szerv van, aki dönthet a felmerülő kérdésekben. Az igazgató úrtól hallottunk a monitoring rendszerről is. Azt gondoltuk, ezeket a technikákat mi is bevezethetnénk a Grand-Lieu-i területen.” - mondta Jadorra Héléna, a Grand-Lieu Egyesület igazgatóhelyettese.
A Garnd Lieu tó és területe nagyban hasonlít a Kis-Balatonhoz, hiszen a tó mellett itt is jelentős mocsárvilág van. Ugyan természetvédelmi terület, de a környező mezőgazdasági tevékenység még mindig sok problémát okoz a víz tisztán tartásában. A francia szakemberek folyamatosan dolgoznak a terület rehabilitációján, és remélik, náluk is sikerül megvalósítani a magyar példát.
Regman Karola - Keszthelyi TV