Illegális horgászkarókat távolítottak el a vízügyesek és a vízi polgárőrök. Az önkormányzatok összefogásával sikerült elkezdeni ezt a munkát 2022-ben. A cél, hogy biztonságos legyen a Balaton és csak olyan vízi állások és horgászeszközök legyen a mederben, amik nem veszélyesek.
A munkálatokat mostantól egy saját dereglyével végezhetik. A daruval felszerelt vízi járművet az alsógyenesi horgászkikötőben tették vízre. A vízi polgárőrök fogják használni a vízügyes szakemberekkel.
„Nekünk ilyen gépünk nem volt, a Közép-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság Balatoni kirendeltsége is egy ilyen dereglyével rendelkezik, de nekik is egyéb feladataik vannak, így sokkal gördülékenyebben tudjuk végrehajtani legalább a Balaton Nyugati medencéjében azokat a feladatokat, mert nem kell várnunk az ő deregllyéjjére. Létszámunk már 96 főre felnőtt, 8 hajóval,3 hajóval rendelkező vízijárművel és most már egy ilyen úszó dereglyével és úszó munkagéppel is rendelkezünk” - nyilatkozta Kerekes Péter, a Balatoni Vízi Polgárőr Egyesület elnöke.
Hadat üzentünk az illegalitásnak a Nyugat-Balaton térségében – mondta az átadón Gál Lajos, Gyenesdiás polgármestere. A térség önkormányzataival fel akarnak számolni minden nádasban épített azonosítószám és szerződés nélkül létesített vízi állást.
"Természetesen ehhez szükség volt egy olyan összefogásra is, amely a zalai Balaton-parti önkormányzatokat fogja össze, valamint a Zala Vármegyei Polgárőr Szövetséget. És természetesen meg kell említenem a Nemzeti Sporthorgász Egyesületet is, akik segítségünkre voltak – az MBH szervezete, illetve ennek a Kft.-je támogattak bennünket abban, hogy egy úgynevezett Duna ladik, vagy más néven Balatoni dereglye vízre bocsátassék és teljes felújított, feldaruzott képességgel elássa a következő szolgálatot, hogy ezeket a bontásokat el tudja végezni” - fogalmazott Gál Lajos, Gyenesdiás polgármestere.
A munkálatokban a vízi polgárőrök és az önkormányzatok jó és elengedhetetlen partnere a Közép-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság. Ők biztosították a szükséges engedélyeket és jogosítványokat a vízi polgárőröknek, hogy elvégezhessék ezeket a munkálatokat. A Balaton biztonsága érdekében létrejött összefogást Horváth Angéla, az igazgatóság vezetője is méltatta: „Ha itt mi együtt működünk, akkor a Balatont biztonságosabbá tehetjük, és ez egy példaértékű együttműködés én úgy gondolom.”
Egyre több település és közösség érdeklődik a hasonló beavatkozások iránt, így az avatáson résztvevők már a jövőről beszéltek: hogyan lehetne az együttműködést még szélesebb körűvé tenni a Balaton természeti egyensúlyának megőrzése érdekében
Somogyi Bea - Keszthelyi TV