Az előzetes bejárás eredményét beszélték meg indulás előtt a szakemberek. Rengeteg illegális horgászkarót találtak a Balatonban, melyek felszámolását tavaly kezdték meg a gyenesdiási szakaszon. A helyi önkormányzat volt az első, ami kezdeményezte ezek eltávolíttatását. 2022-ben 300 ilyen törvénytelenül elhelyezett cölöpöt találtak, melyeket ki is emeltek a szakemberek a vízből.
„A főszezonban nincs annál fontosabb, mint a vízbiztonság. A fürdőzők és vízi közlekedés biztonsága. Ebben próbáltunk segítséget kérni ismételten a két szervtől. Nagy örömünkre rögtön elfogadták a meghívásunkat. A képviselőtestületünk előtte egy bejárást tartott és ebben a bejárásban megállapítottuk, hogy a tavalyi esztendő közel 300 felszedett karójából legalább 50-60 visszakerült.” - osztotta meg Gál Lajos polgármester.
A szakemberek most egy körülbelül 6 km-es partszakaszt vizsgáltak át az engedéllyel nem rendelkező horgászkarók után kutatva. Fából, vasból és egyéb fémből készült jelölőket is távolítottak el a Balatonból. Ezeket főként baleset-megelőzési szempontból kell megszüntetni, korábban tragédia is történt abból, hogy a víz alatt nem látszódó illegálisan letett horgászkaróba beleesett valaki. E mellett a vitorlásoknak is felsérthetik a hajótestét. A vízi polgárőröket a Közép-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság munkatársai segítik.
„Közös megállapodást tudtunk kötni a Vízüggyel, hiszen a mederkezelő a Vízügy, nekik van jogosultságuk a törvény szerint eltávolítani ezeket az élet- és balesetveszélyes karókat. Amelyek egyébként törvénytelenek is, tehát törvénybe ütközőek, a hajózási szabályzat idevonatkozó szabályai szerint. És ezt a tevékenységet tavaly elkezdtük, idén folytatjuk és remélem ebből egy nagyon szép hagyomány lesz. A munkaterület az 6 km körülbelül a két partszakasz, Vonyarcvashegy és Gyenesdiás között.” - fogalmazott Kerekes Péter a Balatoni Vízi Polgárőr Egyesület elnöke.
A szakemberek több mint 150 illegális karót találtak a felderítésen. A munka azonban nem áll meg, pár hét múlva az engedéllyel nem rendelkező stégeket kutatják fel. Az önkormányzatok előzetesen kérték a Vízügyi Igazgatóságot, hogy szólítsák fel a tulajdonosokat az engedélyek megújítására, vagy az építmények elbontására. Ahol ezt nem teszik meg, ott bontás következik, a tulajdonosok pedig a továbbiakban nem kapnak ilyen jellegű jogosultságot az önkormányzattól. A szakemberek célja, hogy év végére a kijelölt partszakaszt teljesen megtisztítsák ezektől az építményektől. A következő évtől várhatóan más települések is csatlakoznak ehhez a kezdeményezéshez.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV