Két-három nyaras ponyokat engedett a tóba Keszthelyenél a Balatoni Halgazdálkodási Zrt. A társaság buzsáki tógazdaságában nevelték ezeket a pikklyeseket. Némelyik példány már most 35 centiméter hosszúságú, így ha horogra akadnak, a horgász megtarthatja a pontyot.
A halak jó állapotban vannak a társaság horgászturisztikai menedzsere szerint. Tulipán Tibor egy méretes példánnyal a kezében bizonyította ezt: „Látszik rajta, hogy a tél nem különösebben viselte meg - látszik is, hogy milyen eleven. A kondíciója az kicsivel rosszabb mint ősszel volt, de ez egy természetes jelenség, ugyanis a telelés folyamán az elraktározott zsírt használja fel a hal az életfolyamatainak a fenntartásához.”
A Balatoni Halgazdálkodási Zrt. március 2-án kezdte meg az idei telepítéseket. Balatonfűzfő, Balatonföldvár és Tihany után került sor Keszthelyre. Pontyból a társaság éves telepítési kötelezettsége 300 tonna, amit várhatóan túl is teljesítenek. Tavasszal ennek a kvótának mintegy tíz százaléka fog megvalósulni. A telepítéseket a Balaton szinte teljes területén végzik.
„Ezeknek a halaknak mosta zöme - mivek engedik a Siót – ezért a keleti medencének az északi partja, illetőleg a középső és a nyugati medencébe próbáljuk koncentréálni. A mostani tavaszi időszakba ezzel a pontytelepítéseket ezzel a 30-35 tonnás mennyiséggel letudjuk és ezután következik még az előnevelt csuka, ami még most tavasszal várható, illetve az előnevelt harcsa és utána a nyár derekán folytatjuk még a pontyot terveink szerint. „- nyilatkozta Tulipán Tibor.
Azért van szükség a rendszeres pontytelepítésre, mert ez a faj nem szaporodik a tóban. A ponty a legnépszerűbb és leggyakrabban horgászott halfaj a Balatonon. A legnagyobb példányok akár meghaladhatják a 30 kilogrammmot is. A balatoni pontyrekord 31,3 kilogramm, illetve 111 centiméter.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV