Január 16-án és 17-én a város több pontján gyűjtötték a kidobott karácsonyfákat a HUSZ munkatársai. A pénteken lehullott, jéggé fagyott hó jelentősen megnehezítette a hulladékszállítók dolgát, hiszen sok helyen odafagytak a fák a földhöz, de olyan eset is volt, hogy a jeges út miatt az autó nem tudott behajtani az utcába. Kőrös László, a cég ügyvezetője szerint sikerült a fenyők nagy részét begyűjteni, de kitűztek két újabb szállítási időpontot is.
„10 tonna fa került összegyűjtésre, tehát gyakorlatilag ugyanakkora mennyiség, mint a tavalyi évben. Vannak ugyan még elmaradt területek, elsősorban az útviszonyok, időjárási viszonyok miatt, ez ügyben kérjük a lakosság türelmét és megértését. Terveink szerint két hét múlva, tehát január 30-31-én, hétfőn-kedden újra megtesszük ezt a kört.” - mondta az ügyvezető.
Az eddig begyűjtött fenyők a KETÉH telepre kerültek, itt egy aprítógép segítségével folyamatosan dolgozzák fel a beérkező fákat. A gép fűtésre alkalmas darabokra zúzza össze a tűlevelűeket. A magas gyantatartalom miatt ezt más zúzalékkal is összekeverik, hogy alkalmas legyen a távfűtéshez szükséges energia előállítására.
A bekevert fenyőapríték ide, a VÜZ Kft. által üzemeltetett biomassza üzembe kerül. A Fodor utcai fűtőműben ez a technológia 2015 óta működik. A biokazán működése révén előállított energia a teljes Fodor úti távhő-rendszerben felhasznált mintegy 26.000 GJ energia 50%-át teszi ki.
„Biomassza tüzelőanyagot, így a feldolgozott karácsonyfát is itt, a Fodor úti fűtőművünkben tudjuk hasznosítani. Ehhez a távhő rendszerünkhöz mintegy 650 lakás és 2 intézmény van csatolva. A mintegy 10 tonnányi feldolgozott karácsonyfa a kazán napi alapanyag mennyiségének mintegy felét teszi ki.” - tájékoztatott a VÜZ Kft. projektmenedzsere.
Molnár Mihály azt mondja, a kazán napi fűtőanyag igénye 17-18 tonna, így a beszállított fenyők elenyésző mennyiséget képviselnek. Mégis fontos a felhasználásuk, hiszen a megújuló energiák használata fontos szerepet játszik a környezetvédelemben is.
Regman Karola - Keszthelyi TV