Juhász Gyula, Vértanúk című versével vette kezdetét az a megemlékezés a Szent Miklós temetőben felállított emlékműnél, amelyen kegyelet teljes főhajtásra gyűltek össze az emberek, hogy leróják tiszteletüket az 1848/49-esforradalom és szabadságharc áldozati előtt. 1849 október 6-át Varga Gábor történelem tanár méltatta.
Batthyány Lajos miniszterelnök és a 13 honvédtábornok kivégzése tette tragikus nappá október 6-át. De nem ők voltak az egyedüli áldozatok. A megtorlási hullám már augusztus végén megkezdődött és az aradi kivégzések után is folytatódott. Október 10-én végezték ki megyén szülöttét, Csány Lászlót, aki kormánybiztpsként a zalai honvédelem megszervezésén fáradizpott és egyben a keszthelyi választókerület képviselője volt, majd őt követte a legfiatalabb honvédtábornok, Kazinczy Lajos , akit vérpadra állítottak.
A szabadságharc bukása után nem volt olyan család ahol ne gyászoltak volna apát, férjet,testvért vagy fiút. A harctéren elesettek száma a 150 ezres honvéd hadseregből mintegy 24 ezerre tehető- hangzott el az ünnepi pillanatokban.
Az aradi vértanúk, az elesett katonák előtt megemlékezés koszorúival és gyertyagyújtással tisztelegtek. Koszorúztak Keszthely város vezetése mellett, a város intézményei, civil szervezetei, a pártok képviselői és magánszemélyek.
Hegedüs Éva - Keszthelyi Televízió