A megemlékezés Ruzsics Ferenc polgármester beszédével kezdődött. Úgy fogalmazott: “Utolsó útjukon az őket kísérő katonaság lógatta a fejét, míg az aradi tizenhármak büszke daccal mentek. Ezt nem érthette Ferenc József és Haynau sem. Ezt csak mi, magyarok érthetjük meg. Mi, a szabadság- és igazságszerető, rebellis, konok magyarok.” Majd így folytatta: "Mert ahogy ez a Föld, úgy a múltunk is a miénk, mert ez a hazánk, melyért élünk és halunk is, ha kell. S hogy mi az, amire Arad tanít bennünket? Hogy jobb állva meghalni, mint térdepelve élni. A hazáért való harcban ugyan meg lehet halni, de megfáradni azonban sohasem."
A lakosság, valamint a város vezetése mellett a helyi politikai pártok, oktatási intézmények, civil szervezetek képviselői együtt emlékeztek meg arról, hogy a szabadságharc végét jelentő világosi fegyverletétel után a császári haditörvényszék ítélete alapján Aradon végezték ki a magyar honvédség tizenkét tábornokát és egy ezredesét. Ugyanezen a napon oltották ki az első felelős magyar miniszterelnök, Batthyány Lajos életét is Pesten.
A polgármester beszédét követően Tóth Sára, a Vajda János Gimnázium 10. osztályos tanulója Szabó T. Anna: “Az ég zsoltára” című versét mondta el. A megemlékezés végén a ‘48-as honvéd hősök emlékművénél elsőként Keszthely város önkormányzata nevében Horváth Teréz jegyző, Ruzsics Ferenc polgármester, Nagy Bálint alpolgármester és a megjelent képviselő-testületi tagok koszorúztak. Ezt követően a város oktatási és egyéb intézményei, civil szervezetei, valamint a pártok képviselői helyezték el koszorúikat az aradi vértanúkra és az elesett katonákra emlékezve.
Tüskés Balázs - Keszthelyi Televízió