A közösségi szállásmegosztáson alapul az un. Airbnb rendszer. 190 ország több mint 34 ezer városában kínál szálláslehetőséget az interneten és telefonos alkalmazással elérhető oldal. Lényege, hogy egyenesen összeköti a keresletet és a kínálatot, kiiktatva közülük minden felesleges közvetítőt, ez által kedvezőbb az ár. Az erre a tevékenységre vonatkozó törvényjavaslat szerint egy magánszemély legfeljebb három ingatlant adhatna bérbe és ezek után négyzetméterenkénti 1500 forintos általányadót kell fizetni, függetlenül attól, hogy mennyi vendéget fogadnak.
Visontai Béla a gyenesdiási Zöldház Panzió tulajdonosa. Ő is hirdeti szállását az oldalon. A törvényjavaslatnak persze nem örül, hiszen panzióként például az ÁFÁ-t, az idegenforgalmi és az iparűzési adót is fizeti.
„A négyzetméter az január elsejétől december 31-ig itt van. A vendég viszont – különösen ha az Airbnb-és vendéget nézem - nekem volt összesen mondjuk hat szobafoglalásom, az harminc nap az előző négy-öt évben az Airbnb-én keresztül. Tehát irreális lenne, tönkre teszik még jobban a vállalkozást. A négyzetméter osszuk le a foglaltságra vonatkozóan, eleve a Balatonnál, hogyha nem egy háromcsillagos wellness szállodáról van szó, akkor a legjobb esetben is, nálam legalább is július 10-énél kezdődik és augusztus 20-án elvágták.”
A Magyar Idők írása szerint a szállodák forgalmának 10-15 százalékát csábítják el az Airbnb rendszerrel. A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke úgy véli, ez az arány európai léptékű, hazánkban ez mindössze 5-6 százalékra tehető. A szállodaszövetség célja, hogy egyenlő gazdasági feltételek legyenek.
„Hasonlóan a többi európai szállodai szövetséghez igazából mi csak azt mondjuk, hogy megfelelő jogszabályi szabályozásra van szükség, hogy a feltételek, ha nem is egyenlők, de hasonlóak legyenek, mint a szállodákba. Tudok erre néhány példát mondani: higiéniai és tisztasági követelmények, építészeti, tűzbiztonsági előírások, akadálymentesítés, fenntarthatósági, környezetvédelmi követelmények betartása.” - mondta el Niklai Ákos.
Magyarországon főleg a fővárosban, de a Balaton térségében is egyre elterjedtebb ez a szállásmegosztó rendszer. Keszthelyen mintegy harminc szállásadó található meg az Airbnb honlapján. Éjszakánként 4500- 30000 forintig hirdetik az itteni szobákat, apartmanokat, vagy komplett házakat.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV