Vadászati gyakorlati feladatok is szerepeltek a versenyen. Ennek a BEFAG Erdész Lövészklub adott otthont. Összesen 15 megmérettetésen kellett megfelelniük az erdészeknek négy csoportban. A vadállomány szakszerű kezeléséhez hozzátartozott a vadfajok nemének és trófeájának távolságbecslése, valamint azok minősítése is. A Nagymezőn négy különböző állat koronájáról kellett megállapítani a kért adatokat. A feladat nem volt könnyű, ettől függetlenül elnyerte az erdészek tetszését.
„Nagyon jól szervezett, az biztos. Komoly versenyszámok vannak. Itt a trófeabírálatnál is megizzasztottak a szervezők. Aki szereti a versenyt, az élvezi.” - osztotta meg Bozsanitz Zsolt kerületvezető erdész.
A gyakorlati feladatok között az erdőfelújítások és a faállományok szakmai leírása mellett a famagasságot- és fatérfogatot is meg kellett becsülniük, valamint az élőfa készletet is meghatározták. Nehezítő körülmény volt az, hogy a versenyszámokat megadott időre kellett teljesíteni.
A Festetics Imre Élményközpontban az írásbeli feladatsor mellett felismerési próbatételen is számot kellett adniuk a tudásukról az erdészeknek. Többek között tudni kellett a hazai fa- és cserjefajokat téli hajtás, levél, termés és fakéreg minták alapján. Meg kellett különböztetni az ehető és mérges gombákat.
„A feladatok összeállítása során nagyon sok segítséget kaptunk az Országos Erdészeti Egyesülettől, illetve a szakközépiskoláktól. Tehát a Roth Gyula Erdészeti Szakközépiskolától, az ásotthalmi Bedő Albert Erdészeti szakközépiskolától, illetve a szegedi Kiss Ferenc szakközépiskolától. A feladatok összeállításában az ott tanító tanárok is részt vettek. A gyakorlati feladatoknál volt nekünk fontos szerepünk. Tehát a helyszínek felkeresése és a helyszínen olyan erdőállományok vagy erdőrészletek, fák felkeresése, ami etalonként szolgálhat egy versenyhez.” - mondta el Dr. Patocskai Zoltán főszervező.
A kétfordulós, egyéni verseny első fordulóját az állami erdőgazdaságok hirdetik meg az OEE illetékes helyi csoportjának együttműködésével, az Erdőgazdaságuk erdészeinek. Ezek győztesei vehettek részt az országos döntőben. Idén a Bakornyerdő Zrt. kapta a feladatot, hogy ezt megrendezze.
„Fontos, hogy a versenyben résztvevők és nem csak azok a kollégák, akik a mai napon itt vannak, hanem a területin is részt vettek, hogy egy szakmai mércéhez, egy szakmai versenyhez méltón felkészüljenek, a szakmai tudásukat fejlesszék. És példát is mutassanak a többi kollégának.” - emelte ki Váradi József erdőgazdálkodási és természetvédelmi főmérnök.
A verseny Balatoncsicsón folytatódott. A győztes elnyeri Az Év Erdésze – 2023. kitüntető címet, az ezzel járó oklevelet, tárgyjutalmat, valamint a vándorserleget, amely a következő verseny országos döntőjéig őt illeti meg.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV