A börtön nem egy épület, ahol gonosztevőket tartanak elzárva. A börtön egy intézmény, amellyel a társadalom tükröt állít magának. A téma azért jelentős napjainkban, mert korunk bűnelkövetési palettája rendkívül széles a megélhetési bűnözéstől a csekélyebb súlyú lopásokon át, egészen az aljas indokból elkövetett emberölésig terjednek a cselekmények. A lakosság nagy része úgy véli, hogy a szabadságvesztés a legméltóbb büntetés a súlyos bűncselekmények esetén, azonban az emberek keveset tudnak a hazai börtönállapotokról. A kis magyar börtöntörténelem ezt a világot mutatja be.
Káli Csaba történész, főlevéltáros így méltatta a kötetet: „Egy olyan kötetről van szó, amely egy olyan világba kalauzol el minket egy zárt világba ahová becsületes magyar ember nem jut el. Ezért is óhatatlanul a természetes emberi kíváncsiság miatt felkelti az ember érdeklődését az ilyen intézmény típusok iránt mint a börtön a fogház és fegyház, ennek vannak különböző fokozatai de ez a kötetből ki is derül, de egységesen börtönnek nevezi a köznyelv ezt az intézménytípust.”
Az enyhítések miatt a börtönök talán túlságosan is liberalizáltnak tűnnek a közvélemény számára, belülről nézve azonban minden börtön maga a gyötrelem. Minél több nyugati liberális elvet vett át a magyar börtönrendszer, annál inkább gyengült a hivatalos, és annál inkább erősödött az informális struktúra a falakon belül. Tehát az elítéltek által kialakított belső hatalmi rendszer lett az erősebb. A börtön falai között a rabokkal közösen eltöltött idő által írható meg egy ilyen kötet, ez elengedhetetlen a hitelesség szempontjából.
Tamáska Péter író elmesélte nekünk, hogy a Markó utcai börtönben éppen építkeztek és kíváncsi volt, hogy hol állt az akasztófa. Meg is találták a tervrajzok alapján, két akasztófa állt ott be is lőtték a helyét. Tehát muszáj, hogy az ember ott legyen, közben a rabok dolgoznak és segítenek is hisz őket is érdekli a dolog. Ha csak papírokra hagyatkozna az ember az nem lenne elég.
A Kis magyar börtöntörténelem szakembereknek és a nagyközönségnek egyaránt szól.
Veress Erzsébet - Keszthelyi Televízió