Ajánlott hírek
Ajánlott címkék
Egyéb tartalmak
.
oldal
/
kezdőlap / Híreink / Közélet / Kreativitás, alkotómunka négy évtizede
2015. jan. 29. csütörtök | Keszthely
Kreativitás, alkotómunka négy évtizede
Négy évtizede folyik a lázas munka a Goldmark Károly Művelődési Központ Kerámia Műhelyében. A szakkör a város legrégebben működő népi hagyományokat ápoló foglalkozása. A Magyar Kultúra napján rangos elismerésben részesült a műhely, megkapták a Pro Cultura – Keszthely díjat. A következő percekben Simon Edit, szakkörvezető mesél a múltról és a tervekről, valamint megmutatjuk milyen egy szerda esti műhelymunka.

A kerámia szakkör hangulata magával ragadja a látogatót. Mindenki serényen dolgozik, egy kéz sem pihen, a korongokon percről – percre alakul át az agyagtömb valamilyen tárggyá. A lehetőségek szinte határtalanok, a fantázia és a kreativitás kéz a kézben járnak a volt mosóház kis termeiben.

1974 óta megszakítás nélkül működik a szakkör, ami példaértékű, hiszen egyetlen keszthelyi szakkör sem ért meg ilyen hosszú időt. A kezdetekben Őszi Béla vezetésével működtek majd 1976-tól, a jelenlegi vezető, Simon Edit vette át az agyagozókat. A 25 fős csoport a kezdetekben a színház alagsorában készítette a kerámiákat, majd néhány év eltelte után a Festetics kastély volt mosóházában kaptak helyet.

A szakkör mindenki számára nyitott. Kezdők és már népi iparművész címmel rendelkező rutinos kerámiások közösen ülnek le a korongok elé. A közös alkotás inspiráló és rendkívül hasznos az újonnan érkezőknek, hiszen elleshetik azokat a fogásokat, melyek később megkönnyítik munkájukat. Simon Edit a türelmet és a kitartást emelte ki a sikerhez vezető út alapkövei közül. Ezek nélkül nem lehet igazán jó eredményeket elérni. A szakkör ezekben nem szűkölködik, számtalan sikeres kiállítás, zsűriztetés és pályázat áll az alkotók mögött. Ezek nagy mértékben lendítik előre és motiválják a tagokat.

Simon Editnek szívügye az utánpótlás-nevelés. Minden évben többszörös túljelentkezés van a szakkör nyári gyerektáboraiba. A fiataloknak ez kitűnő alkalom arra, hogy bepillantást kapjanak a népi világ kultúrkincsének egy szeletébe. A tehetségesebbek, pedig a korong mellett maradva felnőtt korukban is folytatják és őrzik a fazekasság hagyományait.

Az alkotók elsősorban népi konyhai edényeket készítenek. Simon Edit arra tanítja a szakkörösöket, hogy az elkészített munkáknak mindig legyen funkciója. Egy – egy tál, edény, váza vagy éppen kancsó kerüljön ki a háztartásokba, váljon mindennapjaink részéve.
A szakkör tagjai vallják, hogy aki egyszer megtapintja a nedves agyagot és megpróbál az ujjainak segítségével tárgyat formálni belőle, az egy semmihez sem fogható szabadság érzését tapasztalhatja meg.

Keszthelyi Televízió - Szabó Csilla
 


 

| 2019. júl. 16. kedd 15:44 | Keszthely
12. alkalommal rendezték meg az Országos Kerámia és Gobelin Biennálét.
| 2019. már. 22. péntek 16:11 | Keszthely
Pályázati forrásból, 1,1 millió forintból valósult meg a beruházás, melyre 25 éve vártak a szakkörösök.
| 2016. nov. 16. szerda 15:39 | Keszthely
Három keramikus kiállításával nyitották meg a Népművészet hetét Keszthelyen.
| 2016. júl. 12. kedd 09:32 | Keszthely
Az agyaggal és egyszerű edények formázásával ismerkedhetnek meg a gyerekek a nyári korongozó táborban.
| 2015. júl. 7. kedd 09:10 |
Megnyílt a Pelso 2015 a Balatoni Múzeumban.
X. évfolyam 12. szám
Megjelenés: 2024. június 28.
12:00
Képújság
18:00
Egy csipetnyi szó
18:34
Zalai krónika
18:49
Savaria Filmfesztivál
19:00
Híradó
19:45
Savaria Filmfesztivál
20:36
Savaria Filmfesztivál
21:00
Egy csipetnyi szó
21:34
Zalai krónika
21:49
Savaria Filmfesztivál
Cím:
8360 Keszthely, Kossuth L. u. 45.
Telefon: 06 83 / 320 200
Mobil: 06 30 / 427 7341
 
Weboldalunkon cookie-kat (sütiket) használunk, hogy személyre szóló szolgáltatást nyújthassunk számodra.