A vállalkozó szelleműek még a karjukra is vehették a ragadozó madarakat a solymásztalálkozón. A solymászatnak több ezer éves hagyománya van és végig kísérte a magyar történelmet is. Ma Magyarországon körülbelül 100 aktív solymász van.
A solymászat egy gyűjtőnév, mely idomított ragadozó madarakkal történő vadászatot jelent. Így nemcsak sólymokat, hanem héjákat, ölyveket és sasokat is idomítanak vadászati célra. Ez a tevékenység nagy elhivatottságot kíván.
A solymászat tökéletességét mutatja, hogy eszközei az elmúlt évezredek alatt alig változtak. A solymászkesztyű, a sapka, a béklyó és tarisznya, hasonlóak az eleink által használt darabokhoz.
A solymászat mellett más kulturális örökségeket is bemutattak a Vadászati Múzeumnál. A gyerekek busó jelmezt ölthettek és karcagi birkapörköltet is lehetett kóstolni.
Rácz Fodor Gábor, a Vidékfejlesztési Minisztérium Vadászati Osztályának vadgazdálkodási referense a rendezvény megnyitóján elmondta, hogy már a rendszerváltás után fontos lépéseket tettek a solymászat jogosítványainak és vizsgáinak terén, de az elmúlt években is jelentős szabályozásokat hajtottak végre.
Pálinkás Róbert a Helikon Kastélymúzeum igazgatója kihangsúlyozta, hogy az elmúlt évek jó szervező munkájának köszönhető, hogy ismét egy nagy rendezvényt sikerült megvalósítani a Vadászati Múzeumban. A kastélyigazgató elmondta, hogy a Dunántúl vadászati kulturális központjává szeretnék tenni a kiállítóhelyet. Az ilyen rendezvények is ezt a célt szolgálják.
A magyar solymászat legnagyobb alakjának Lelovich Györgynek is nyílt emlékkiállítása a találkozó keretében. Az ornitológus, solymászmester írásai és rajzai mellett több használati tárgyát is megtekinthették az érdeklődők a Vadászati Múzeumban.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV