Az egyik legismertebb hagyományos vadászati móddal, az íjászattal is ismerkedhettek a Csillagvár Múzeum látogatói a hétvégén. Ma már egyre több hagyományőrző egyesület foglalkozik az íj használatával, így egyre több fiatal fogja kezébe ezt a valaha nagyon népszerű eszközt. Az íjászat az egyik legősibb vadászati mód, sokak szerint a magyarok a génjeikben hordozzák az íjjal való bánásmódot.
„Nekünk, magyaroknak genetikai kódoltságunk is az íj. Hosszú-hosszú évszázadokon, évezredeken keresztül a létünk függött az íjtól. Olyan mélyen épült be a genetikánkba az íj használata, hogy ez mai napig látszik. Mi nagyon sokat járunk külföldön, és amikor megpróbáljuk íjásztatni különböző nemzeteknek a fiait, nagyon nagy problémákba ütközünk. Míg a magyar gyereknek egyszerűen odadobom az íjat, és jól kapja el, és jól fogja meg, és pillanatok alatt tud jól lőni vele.” - mondta Malom Bendegúz, a Csókakői Hunok vezetője.
A hagyományos vadászati módok napján természetesen a solymászat is bemutatkozott. Az érdeklődők megismerkedhettek a Harris héjával, és természetesen magával a sólyommal is. Az agarászaton fajtatiszta magyar agaraknak lehetett szurkolni, akik párban kergették az előttük húzott műnyulat. A programot azzal a céllal hozták létre, hogy a széles közönséggel megismertessék a hagyományos vadászat lehetőségeit.
„A hagyományos vadászati módok olyan módot jelentenek, amelyekhez a természetet nagyon kell ismerni, az adott vadfajt, amire történik a vadászat, nagyon-nagyon kell ismerni, annak tulajdonságait, adottságait, mert itt nem távolról vadászunk, hanem egészen közelről vadászunk. Ez az egész közelség, ez azt jelenti, hogy 5-10 méterekről is beszélek, amivel be kellene cserkészni azt az állatot, azt a vadat.” - tájékoztatott Oláh Csaba, a Vadászati Kulturális Egyesület elnöke.
A Csillagvár Múzeum pincéjében egy kiállítás is nyílt, ahol az érdeklődők a solymászok és az íjászok felszereléseit is megtekinthették. Mindezek mellett vadfotókban is gyönyörködhettek a természet szerelmesei. A szervezők egy különlegességgel is készültek a látogatóknak. Kialakítottak ugyanis egy éjszakai vadlest, ahol a vadász bőrébe bújva lehet megtapasztalni az erdei állatok hangjait.
„Ezt a kiállítást szerintem minden korosztálynak lehet ajánlani, hiszen próbáltuk úgy összehozni a kiállítást, hogy olvasható legyen, tartalmas legyen, az eszközök látványosak legyenek, egy kicsit a múltat is és a jelent is bemutatni ezekkel az eszközökkel.” - tette hozzá Országh Béla,a Csillagvár Múzeum várkapitánya.
A hagyományos vadászati módok napján az is elhangzott, ezzel a programmal szeretnék a modern vadászatot is közelebb hozni az emberekhez. A hagyományőrző csoportok és egyesületek bemutatói nagy sikert arattak a program résztvevői körében.
Regman Karola - Keszthelyi TV