Tisztelt Egyházi és Világi Méltóságok!
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Sok szeretettel üdvözlöm valamennyijüket. Sajnálom, hogy most nem tudom fizikailag is Önökkel együtt ünnepelni a Város Napját.
A hagyományok szerint a városnapi ünnepi képviselő-testületi ülésen minden évben összefoglalom az önkormányzat elmúlt egy évben végzett munkáját. Eredményekről és további tervekről szólok ilyenkor, elmondom, hogy mit értünk el és mire törekszünk még Keszthely városa, a keszthelyi polgárok érdekében. Ezt most is megteszem, ebben a rendhagyó formában.
Engedjék meg, hogy most nem csupán a legutóbbi esztendőt foglaljam össze, hanem az elmúlt négy évet is. Nem titok, nyilván tudják, miért választom ezt az összegzést: idén választási év van, háromszorosan is. Eddig már kétszer kinyilvánították a magyar emberek, hogy támogatják a megkezdett munka folytatását, és a keresztény, konzervatív értékek mellett tették le a voksukat. A helyi mellett az országos és európai politika alakulása mindannyiunk életét meghatározza, hol kisebb, hogy nagyobb mértékben. Bár én elsősorban nem politikusnak tartom magam, hanem a városát polgármesterként szolgáló és szerető embernek, a négyéves ciklikusság nekem is éppúgy meghatározta munkámat.
Számot vetek tehát egyfelől magamnak, és egyben összefoglalom Önöknek is, hogy egy csokorban lássák, lássuk, mennyit fejlődött Keszthely városa az elmúlt négy évben – hogy ne raboljam sokáig az idejüket, csak címszavakban.
2010-ben megújult a város bölcsődéje. Új játszótér épült a Balaton-parton, mely azóta is kedvelt helye a kisgyermekes családoknak. Az elmúlt évek legjelentősebb iskolafejlesztéseként több mint kétszázmillió forintból tettük XXI. századivá a VSZK főépületét és kollégiumát. Elkészült és birtokba vehette a lakosság a Csik Ferenc tanuszodát. A volt mozi épületében megnyitott a Mozgás Háza sportlétesítmény.
2011-ben megkezdődtek a belváros nagyszabású megújításának munkálatai, és nyertünk a második ütemre is további félmillárd forintot. Elkészült a Zámor térség csapadékvíz-elvezetését biztosító záportározó rendszer felújítása. Önkormányzati tulajdonba került a HEMO épülete. Korszerű aneszteziológiai, intenzív terápiás és sürgősségi eszközöket kapott a városi kórház. Jelentős taneszköz-beszerzések történtek a keszthelyi intézményekben. Új körfogalom épült a Kossuth, Deák és Szent Miklós utcák csomópontjában.
2012-ben átadhattuk a lakosságnak a két legjelentősebb beruházásunk eredményét: a Balaton-part új pompájában fogadta az idegenforgalmi szezont, és júliusban a megszépült Fő teret is birtokba vehették a keszthelyiek. Megnyílt a Festetics-kastély pálmaháza. A Balatoni Múzeum (mely az „Év múzeuma” címet is elnyerte) többlépcsős fejlesztést valósított meg, megújult az állandó kiállítása, és látogatóbarát elemekkel bővült a kínálata. Korszerűsödött és akadálymentessé vált a keszthelyi földhivatal. Felújított tangazdasági sertéstelepet adtak át a Georgikonon.
2013-ban a belváros-rehabilitáció második üteme is befejeződött. Százmillió forintos pályázatot valósított meg a Nyugat-Balatoni Turisztikai Iroda a térség marketingmunkája és a kerékpáros turizmus fejlesztése érdekében. Egészségfejlesztési iroda kezdte meg működését a kórházban.
Megnyílt a Georgikon Majormúzeum élménygazdasága. Új sétányszakaszok épültek a Helikon strand melletti területen és a Városi strandon. Elkészült a 71-es főút Keszthelyt elkerülő szakasza. A kormány segítségével megszabadult a város csaknem 750 millió forint adósságtól.
Idén, 2014-ben az alábbi fejlesztések vannak folyamatban: zajlik a Balaton-part fejlesztésének második üteme. Hamarosan a városon átvezető kerékpárút létesül. Korszerűsítjük, ezáltal költséghatékonyabban fog működni a keszthelyi közvilágítás. Új autóbusz-pályaudvar épül és megújul a vasútállomás. Kétmilliárd forintból fejlődik a város legjelentősebb, európai hírű épületegyüttese, a Festetics-kastély, és a projekt keretében megújul az Amazon szálló épülete is. Még színvonalasabb szolgáltatást nyújt a Keszthelyi Kórház a térség lakosai és a hozzánk érkező turisták számára: már elkészült az új, korszerű rehabilitációs osztály, emellett hamarosan tovább fejlődik a járóbeteg- és diagnosztikai ellátás, jelentős eszköz- és műszerbeszerzések várhatók.
Itt tartunk most. Úgy gondolom, elvitathatatlan, hogy jelentős eredmények születtek az utóbbi években.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Kedves Vendégeink!
Nem szeretném azonban, ha azt gondolnák: „csak a szépre emlékezem” az elmúlt négy esztendőből. Azért, hogy az éremnek ne csak az egyik, a fényesebbik oldalát mutassam, lássuk mi az, amit még nem sikerült megvalósítanunk, pedig törekedtünk rá.
Szívfájdalmam, hogy a foglalkoztatottságot nem sikerült olyan mértékben növelni, mint ahogy arra szükség lenne. Szerettük volna, ha termelő üzemek telepednek meg, idegenforgalmi vállalkozások indulnak a városban, amelyek tucatjával teremtenek munkalehetőséget a keszthelyiek számára. Tudom ugyanakkor, hogy a munkahelyteremtés nem, illetve csak közvetetten az önkormányzat feladata. Hiszem, hogy a turisztikai célokat is szolgáló fejlesztéseink (mint például a belváros, vagy a Balaton-part megújítása), illetve infrastruktúra-fejlesztő beruházások (mint mondjuk az inkubátorház létesítése) előkészítik a terepet a kedvező változások számára.
A hiányosságok közt tartom számon továbbá, hogy nem sikerült érdemben bővíteni a város idegenfogalmi szálláshelyeinek számát. Ez az előző kritikával is összefügg, hiszen ha egy vagy több színvonalas szálloda épülne a városban, az több, az idegenforgalomban, vendéglátásban képzett keszthelyi szakember és családja számára biztosítana megélhetést. Erre egyébként most kedvező lehetőségek nyílnak az önkormányzat számára a Balaton-törvény legutóbbi módosításával, illetve a vízpart-rehabilitációs tanulmányterv remélt változtatásával.
Nem tudni még, mit hoz számunkra a 2014-2020-as uniós ciklus. Az előző fejlesztési időszakot a támogatások tekintetében Keszthely maximálisan, a többi magyarországi városhoz képest kiemelkedően jól kihasználta. Hasonlóan szeretnénk, erre készülünk az elkövetkező időszakban is, legfontosabb célként megjelölve a munkahelyteremtést és befektetés-ösztönzést. Ezekért a célokért szívesen dolgozom tovább, újabb öt évet, ha megkapom rá a felhatalmazást.
Kedves Hölgyeim és Uraim!
Egészségi állapotom miatt személyesen nem tehetem meg, ám az idei kitüntetetteknek ezúton gratulálok, és köszönöm meg a város érdekében végzett áldozatos és kiemelkedő munkájukat. Itt ragadom meg az alkalmat, hogy megköszönjem magisztereinknek az építő kritikát és az imént elhangzott véleményüket. Kívánok továbbá mindannyiuknak kellemes szórakozást a városnapi ünnepségsorozat programjain.
Isten áldja meg valamennyiüket.
Tisztelettel: Ruzsics Ferenc polgármester