Sokan kelnek útra a nyári időszakban. Többen szabadságukat töltik, kirándulnak, így jelentősen megnövekszik a forgalom az utakon. Vannak olyan útszakaszok, ahol a kocsitömeg miatt könnyen alakulhat ki dugó, így megnő a menetidő is. A rendőrség azt javasolja, hogy készüljünk fel a hosszabb utazásra, vigyünk magunkkal megfelelő mennyiségű hűtött vizet, így elkerülhető a várakozás alatti kiszáradás. Arra is felhívják a figyelmet, hogy a cukorbetegek ne feledkezzenek meg az inzulinukról és élelmiszerről sem, hogy ne legyen baj.
„Az autók gyorsan felmelegszenek, ilyenkor az emberek koncentrációs képessége tompul. Fáradékonyabbak vagyunk, az idősebbek menjenek bevásárolni a reggeli órákban, ne a nagy melegben. Mint mondtam fáradékonyabbak vagyunk, nem figyelünk oda a forgalomra, idegesebbek is leszünk a melegtől.” - mondta el Dongó Norbert baleset-megelőzési előadó.
A kánikulában többen mennek a bevásárlóközpontokba és strandokra is. A parkolók nagy része nem fedett, a napon hagyott jármű belsőtere pedig gyorsan felmelegszik. Bár évek óta hívják fel a figyelmet az egyenruhások, hogy ne hagyjunk gyermeket és élő állatot a járművekben, még mindig akad olyan, aki arra hivatkozik, hogy csak 5 percre szalad el valahova. Ennyi idő alatt viszont a zárt autóban több fokot is növekedhet a hőmérséklet, a bent maradtak emiatt hőgutát is kaphatnak, mely a legrosszabb esetben tragédiával is végződhet.
„Amikor a Keszthelyi Rendőrkapitánysághoz érkezik ilyen bejelentés, akár úgyis általánosságban elmondható, hogy ezt azért meg szokták oldani, tehát hogyha valaki látja azt, hogy gyermek vagy kisállat maradt az autó légterében, akkor megpróbálják a tulajdonosnak a figyelmét felhívni, hogy nyissa ki az autót. Ha ez nem sikerül rövid időn belül, akkor pedig a gyermektől, kutyától legtávolabb eső ablakot pedig betörni.” - figyelmeztet Dr. Lakics Andrea kiemelt bűnmegelőzési főelőadó.
A rendőrök kiemelték, azt nem büntetik meg, aki betöri az ablakot, hogyha életveszélyes helyzetben van a gyermek vagy a kisállat. Az autó sofőrjét azonban biztosan előállítják. Az egyenruhások azt javasolják, hogy minden esetben mérlegeljük a helyzetet, ha úgy látjuk, hogy még mozognak a bent hagyottak, azonnal hívjuk a 112-t és kérjünk segítséget. Ha viszont már ájulás közelben vannak vagy már nincsenek eszméletüknél, akkor ne késlekedjünk segíteni.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV