A bántalmazás fogalma ma már egyre több helyen kerül előtérbe. Sajnos az iskolás korosztálynál jellemző a kiközösítés, a fizikai vagy szóbeli megalázás, de egyre jobban terjed az online bántalmazás is. Fontos erről beszélni, hiszen nagyon sok fiatal válik áldozattá. A Zöldmező utcai iskolában a tavalyi digitális témahét keretében dolgozták fel a témát.
„Mi minden reggel az aulában összegyűltünk, és néztünk kis videókat, illetve beszéltünk nagyon sokat a témáról. minden nap más-más témáról ezzel kapcsolatban a digitális témahét keretén belül. Minden napra kaptunk egy kisebb feladatot, kis videót csináltunk arról, amit éppen aznap megnéztünk vagy épp megtanultunk.” - mondta az iskola egyik diákja, Kovács Noémi.
A gyerekek bántalmazásával a szülők is szembesülnek, ám sok esetben a gyerek otthon elhallgatja a kellemetlen élményeket. Ezért fontos, hogy a felnőttek tisztában legyenek a jelekkel. Ebből az apropóból szerveztek nyílt projektbemutatót szeptember első napján az iskolában, ahol az érdeklődők betekintést nyertek a gyerekek munkájába.
„Nagyon fontos szerintem, hogy a szülők, a gyerekek és a tanárok között meglegyen az összhang. Ami viszont tényleg problémát okozhat egy kisgyerek életében, és így tudnak kihez fordulni, hogyha segítségre van szükségük. Úgyhogy szerintem ez egy nagyon jó kezdeményezés, és úgy gondolom, hogy fontos lesz ahhoz, hogy együtt tudjunk működni mind az iskola, mind a gyerekek, és mind a szülők.” - emelte ki egy szülő, Barbalics Viktória.
A Zöldmező utcai iskolában egy szakmai konferenciát követően valósították meg a projektet. A lebonyolításban az intézmény több pedagógusa is részt vett. A fiatalok tablókat, kisfilmeket készítettek, és nagyon sokat beszélgettek a témáról. A nyílt napon büszkén mutatták meg alkotásaikat az érdeklődőknek.
„Ez egy szemlélet lényegében, ami arra irányul, hogy a gyerekekkel megismerteti a bántalmazásnak a fogalmát, szereplőit, a működését, hogy mi az, ami fenntartja a bántalmazást. Itt nagyon fontos szerepe van annak, hogy az egész közösségre helyezi a hangsúlyt, tehát hogy a dinamikába kell beavatkozni, mert egy bántalmazás addig működik, ameddig van, aki nézi, és van, aki ennek esetleg drukkol – sajnos ez is előfordul. Ezeket a gyerekeket kell arra ránevelnünk, hogy ne szemlélők legyenek, passzívak vagy esetleg bíztató szemlélők, hanem váljanak védelmezővé.” - tájékoztatott Vincze Beáta gyógypedagógus, a projekt vezetője.
A program zárásaként a bejárat mellett otthagyhatták a kézlenyomatukat az érdeklődők. Egy mondattal üzenhettek is a bántalmazóknak vagy az áldozatoknak.
Regman Karola - Keszthelyi TV