A magyar kultúra napja alkalmából várták az érdeklődőket a pacsai Városi Könyvtár névadó ünnepségére. Ezzel a rendezvénnyel vette kezdetét a település várossá nyilvánításának tíz éves jubileumi programsorozata, mely jellemezni fogja ezt az esztendőt. Az eseményen Kelemen Tamás polgármester köszöntőjében elmondta, másfél évvel ezelőtt helyi kezdeményezés hatására döntöttek úgy, hogy Pacsa híres szülöttjéről, Kiss Dénes író-költőről nevezik el kulturális intézményüket.
„Fontos ez a múltunk, kultúránk megőrzése érdekében, hiszen Kiss Dénes itt a könyvtár épületétől pár száz méterre született 1936-ban, úgyhogy mikor jött a kezdeményezés, akkor örömmel állt a képviselőtestület és magam is mellé. És nagy öröm számunkra, hogy eljutottunk ehhez a naphoz, hisz Kiss Dénes több könyvében, például a Kányadombi indiánok című ifjúsági regényében gyerekkori élményeit dolgozta föl, ami helyben, Pacsán érte meg őt.” - mondta el a polgármester.
A költőnél egész életében jelen volt a szülőföldhöz való ragaszkodás – mondta el Kiss Gábor, a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtár igazgatója. Mint ünnepi beszédében ismertette, Kiss Dénes élete során összesen 67 művet, köztük regényeket, ifjúsági regényeket, verseket adott ki, de újságírói tevékenysége is kiemelkedőnek számított. Az igazgató szerint méltó gondolat, hogy a Kiss Dénes születési helyén lévő bibliotéka az irodalmár nevét vette fel.
„Ez egy fontos gyakorlat, és ahogy az évek és az évtizedek haladnak előre, jó is, hogy ezek az nevek bent maradnak a forgalomba, mert hát ugye az is az élet rendje, hogy egy idő után már kevesebbet olvassák őket, kevésbé vannak jelen a szellemi életben, de így a nevük által és a rájuk való emlékezéssel nem hullanak ki az idő rostáján.” - tette hozzá a szakember.
A rendezvényen közreműködtek helyi óvodások és iskolások is, akik a költő műveiből adtak ízelítőt. Az ünnepségre meghívást kapott a Balatongyöröki Honismereti Kör Egyesület is, amelynek képviseletében Kiss László az irodalmárral közös emlékeikből idézett a délután folyamán. A költő Velünk vagy ellenünk című nagysikerű versét Tolcsvay Béla Kossuth-díjas zeneszerző, énekmondó előadásában is meghallgathatta a publikum. Ezt követően felavatták Farkas Ferenc szobrásznak a költőt ábrázoló domborművét, majd végül az épület külső falán leleplezték a Túri Török Tibor szépmíves által alkotott emléktáblát is, mely szintén Kiss Dénest ábrázolja.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV