Hamvazószerdával kezdődött meg a böjti időszak. Az egyház szabályai szerint a hamvazószerda és a nagypéntek szigorú böjt, ekkor nem szabad húst enni és a napi háromszori étkezésből csak egyszer szabad jól lakni. A nagyböjti időszak minden péntekjén javallott kerülni a húsféléket. A Húsvét előtti negyven nap a bűnbánat és az önmegtartóztatás ideje a katolikus vallásúaknál.
A Polgár család tagjai gyakorló katolikusok. Természetes számukra a böjt, melyet - bár nem kötelező – a gyerekek is tartanak. Lorka, Hanna és Palkó ezen kívül hétköznapi dolgokról is lemond, játékos formában.
„Ha például hármast dobunk, akkor, ami ide a hármashoz van írva - elmondok egy imát - akkor azt megcsináljuk. Ez a nagyböjti időszakra vonatkozik” - mutatja Polgár Laura.
A játékban még például olyanokról mondanak le időnként a gyerekek, mint a tévénézés, vagy az édesség. Édesanyjuk elmondta, hogy meg kell találni mindenkinek a gyenge pontját, hogy miről kell lemondania. Varga Anett szerint, ha valakit szeretünk, képesek vagyunk áldozathozatalra: „Én azt gondolom, azt kell látni, hogy Jézus is egy teljesen hétköznapi figura volt, egy hétköznapi istenember, aki itt élt közöttünk. Ha mi is a saját életünkben…amikor mi arra gondolunk, hogy valaki katolikus keresztény, akkor nem arra kell gondolni, hogy ül a kolostorban, hogy reggeltől estig rózsafüzért imádkozik, ugyanolyan emberek vagyunk mint a többiek, ezért a való életbe kell kihívásokat keresnünk.”
Böjtöt nem csak vallásos meggyőződésből lehet folytatni. Soós Eszter dietetikus azt mondja, hogy a böjt, egyfajta megtisztulás a szervezet számára is. A szakember kifejtette, hogy meg kell találni az egyensúlyt. Ha valaki egy-egy napra elhagyja a húst, az semmilyen problémát nem okoz.
„A szervezet egy kicsit megkönnyebbül, az emésztőrendszer egy kicsit pihen. Arra kell figyelni, hogy ha valaki 40 napon keresztül tartja ezt a böjtöt, akkor viszont fontos, hogy a fehérjeforrásokat pótoljuk máshonnan. A halakat általában minden kultúra, minden vallás megengedi ilyenkor és nagyon jó fehérjeforrások, zsírszegény formában bármikor, bárkinek ajánlott” - nyilatkozta Soós Eszter.
Betegek és kiskorúak számára a szigorú, hosszan tartó böjt nem javasolt.A dietetikus hozzátette: a böjtölés jó előkészülete lehet annak, hogy valaki utána is egészségesen étkezzen.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV