Töreki Erzsébet Gyimesközéplokról érkezett Keszthelyre. Nem csak népviseletét,hanem tojásíró tudományát is megmutatja társaival a Család iskola tanulóinak . Bár az írott tojás elkészítési módja sokban hasonlít a hazánk egyes részein alkalmazott hímes tojás készítéséhez,egyetlen dologban mégis különbözik. Íróka vagy más néven kesica kell hozzá amit a viaszoláshoz használnak. A szorgos kezű asszonyok a tojásírás teljes folyamatát megtanítják egy hét alatt a tanulóknak. Az írást, a mintákat és a festés technikáját is.
"Felforraljuk a vizet,sót teszünk bele,ecetet,akkor töltjük bele a festéket,megvárjuk,hogy lehűljön a festék lé annyira,hogy ne legyen forró,hogy a viaszt ne vegye le, benne hagyjuk attól függően,hogy aki sötétebbre akarja az tovább benne hagyja aki halványabbra az hamarabb kiszedi."-mondta a gyakorlott tojásíró.
A tanulók nagy odafigyeléssel készítik a mintákat,figyelve a gyakorlott tojásírókat akik váltogatva az írókát a viaszban írják a mintákat. Sorban készülnek a tyúkláb, töltött rózsa,csillagos,fecskefarka motívumok. Marton Elizabet 4. osztályos, újdonság neki a tojásírás.
"Tegnap kezdtem,hatot írtam és nagyon megtetszett nekem. Még eleinte nagyon nehéz volt nekem egyenes vonalat húznom,s mindig egypár pacát is ejtettem,de most már egyszerűbb lett."- örömködött a kislány.
Az iskolába nagy hagyománya van az ünnepekre való felkészülésnek. A gyimesi asszonyok is húsz éve tanítják a gyerekeknek a régi motívumokat.
"A Húsvét az nagyon fontos ünnepe a kereszténységnek,erős lelki felkészülést igényel. Ezt a lelki felkészülést segíti ez a tojásírási mód,az asszonyok viselete,az asszonyok személye. Az asszonyok egyfajta garancia arra,hogy egyfajta belső élet is ,egy elmélkedő,gondolkodó élet is folyik az iskolában."- adott tájékoztatást az iskola igazgatója.
A festett tojásokat a tanulók hazaviszik. Egy része az ünnepi asztalt díszíti majd de jut belőle a locsolóknak is.
Hegedüs Éva - Keszthelyi Televízió