Deák Ferenc Söjtörön született 1803-ban egy tekintélyes nemesi család gyerekeként. Zalatárnokon, unokatestvérei körében nevelkedett, tanulmányait már Keszthelyen a premontrei gimnáziumban kezdte. Jogi tanulmányokat folytatott, majd ügyvédi vizsgája után Zala vármegye szolgálatába állt. 1833-ban választották képviselővé, ettől kezdve kiemelkedő szerepet játszott hazánk történelmében. Az évtizedek során a nép szeretetét is kivívta.
„Az ő egyéniségében található meg az ok. Egy rendkívül szimpatikus, barátságos, az emberekkel mindig jószívű emberről beszélhetünk, aki azon túl, hogy a mindennapokban tényleg emberbarát volt, a politikában is nagyon-nagyon sokat tudott alkotni. Olyan dolgokat, ami meghatározta a magyar történelmet.” - mondta Dr. Cséby Géza irodalomtörténész.
A keszthelyi megemlékezésen felidézték Deák gyerekkorát és politikai pályáját. A sokak által ismert leírások mellett szó esett a magánemberről is. Elhangzott, a haza bölcse végtelenül lokálpatrióta volt, sok éves budapesti tartózkodása mellett is időt töltött kehidai házában. Az ünnepségen Bajzikné Panni Vörösmarty Mihály versét szavalta el a dombormű előtt, amelyet 20 évvel ezelőtt állítatott a NABE keszthelyi csoportja.
„A Nők a Balatonért Egyesületnek van egy ilyen akciója, hogy emléket állítunk a balatoni vagy Balatonhoz kötődő hölgyeknek. Keszthelyen is elég sok ilyen van már hála égnek, és akkor úgy döntöttünk, hogy kivételt teszünk Deák Ferenccel, a haza bölcsével kapcsolatban. Ugyan nem sokat, de egy évet itt járt a keszthelyi gimnáziumban, azon kívül tulajdonképpen zalai származású, zalai kötődésű.” - tájékoztatott Vetőné Zeke Erzsébet, a Nők a Balatonért Egyesület Keszthely és Vidéke Csoport elnöke.
A megemlékezés végén koszorút helyeztek el a dombormű lábánál. Az ünnepségen részt vett Vozár Péterné, Keszthely alpolgármestere.
Regman Karola - Keszthelyi TV