A sünök eredeti lakóhelyei az erdők, burjánzó cserjés területek, azonban remekül tudnak alkalmazkodni a városi környezethez is. Megtelepedésüket a megfelelő búvóhely megtalálása segíti. Mivel éjszakai állatok, ezért a nappalokat vackukban töltik el, melyek többek között lehetnek a nehezen megközelíthető sövények, nagy kiterjedésű talajtakaró tuják is. Az egyre jobban megszaporodó tavaszi munkálatokkal is a kertekbe csábíthatóak. A komposzthalom és az esetlegesen megnövekedett áglerakatok ugyanis tökéletes búvóhelyül szolgálnak a sünök számára. Ezért fokozottan oda kell ezekre figyelni.
„Ilyenkor az egyik legrosszabb gyakorlat, ami más okból is kerülendő, amikor felgyújtják ott helybe. Ugye én már hallottam olyan véleményt, hogy áh semmi gond, ha felgyújtjuk a rőzserakást, mert ha süni van alatta, akkor elszalad. Na most, az a gepárd. Ugyanis a sünik úgy evolválódtak, az evolúció folyamán azért, alakult ki nekik tüskés bundájuk, hogyha bármi környezeti stressz éri őket, tehát megijednek, akkor első körben összegömbölyödnek és a tüskés bundájuk védelmére bízzák magukat. Na most hogyha jön a tűz, ropog a tűz, meleg van, akkor a sün nem fog elszaladni, hanem összegömbölyödik és ott fog elpusztulni.” - mondta el Orbán Zoltán az MME szóvivője.
Hozzátette, a több napja felhalmozott áglerakat alá akár egy nap alatt is be tud költözni a sün. Így a feldolgozás alkalmával érdemes óvatosan átvizsgálni a kupacot, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy nincsen ott az állat. Ha mégis találunk, lehetőleg hagyjuk ott számára a búvóhelyül szolgáló halmot. A szakember szerint egyre kevesebb vackot tudnak a sünök felfedezni, így érdemes számukra készíteni, melyhez segítséget nyújt az MME videója is. A sünszállások teteje levehető, így könnyen fel lehet azokat tölteni száraz levéllel, fűvel és könnyen ellenőrizhetőek a tüskéshátúak is. Ökoszisztéma szolgáltatása is van ennek az állatnak, így jó, ha kertünk lakója lesz.
„A sünök esetében az ökoszisztéma szolgáltatás kettős. Egyrészt ha ott vannak, akkor összeszednek mindenféle gerinctelent, ahogy a régi népnyelv hívta, mindenféle fírgöt, amik ugye rágják a kiskertet is. Ez az egyik ökoszisztéma szolgáltatás, ami mondjuk fizikai. És van a mentális ökoszisztéma szolgáltatásuk, hogy a süniknek a cukiság faktora, hacsak nem vagyunk mi is giliszták és fírgök, akkor ezerplusszos. Tehát jó a sünikkel együtt élni, mert jópofák, főleg, amikor a nőstények vezetik a kölykeiket.”
Orbán Zoltán azt javasolja, bár sokan raknak ki a sünöknek ételt, mégse etessük őket. Főleg ne adjunk nekik tejet, mivel könnyen elpusztulhatnak tőle. Az ingyen koszttól elkényelmesedhetnek, melynek következtében egy életre nem való süngeneráció alakulhatna ki.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV