Finta Maya 15 éve kapta ajándékba a két kis szál banáncsemetét. Hogy védjék az északi széltől, egyszer átültették a ház védelmébe. Azóta szépen gyarapszik és növekszik, nagy leveleket enged, melyek árnyékában a forró nyáron is kellemesen lehet pihenni. Telente egy házi készítésű kerettel veszik körbe és a fa leveleivel takarják be a növényt.Tavaly hozott először termést a fa, mely azonban elfagyott. A tél elmúltával vették észre, hogy újra terem a lágyszárú növény.
„Leszedtük róla körbe a leveleket és akkor vettük észre, hogy már ott vannak a banánok. Szerintem elképzelhető, hogy ez ősszel képződött és mivel olyan sok volt rajta az a kis levél, ami védi, nem volt hideg és így megmaradt. Április elején vettük észre, szerintem ez októberre talán be is fog érni. még soha nem ettünk házi termesztésű banánt, úgyhogy reméljük idén megkóstoljuk” - nyilatkozta a gyenesdiási asszony.
A banán a trópusokon elterjedt, de hazánkban is egyre több helyen látható a hatalmas levelű, dús, élénkzöld növény. Szakértők szerint kicsi az esély, hogy az apró banánok beérjenek a magyarországi körülmények között. Ehhez ugyanis 8-10 hónapon keresztül 20 fok feletti hőmérséklet szükséges.Finta Mayáék kertjében még számos egzotikus növény található. Citromból kétféle is van, melyeket már meg is kóstolhattak. A pálmák mellett még gránátalmafa és fügefa is tarkítja a szép udvart. Utóbbiak termését nyersen, vagy feldolgozva is szívesen fogyasztják. A család minden tagja örömét leli a kertészkedésben.
„Mindhárman – férjem, fiam és én is – nagyon szeretünk kertészkedni. Én valamikor kertészmérnök szerettem volna lenni, de aztán közbeszólt az élet és fényképész lettem, amit nem bánok meg. Tulajdonképpen először nem tudatosan kezdtük ezeket a mediterrán növényeket gyűjteni„ - tette hozzá Finta Maya.
Az első pálma 27 éve került a kertbe, azóta csak gyarapszik a mediterrán növények száma. A Kárpát-medencében az éghajlatváltozás erős mediterrán hatást eredményez, ami még inkább kedvez ezen növények életének.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV