Az árnyas fák alatt felcsendült Izrael örök, hazafias slágere,az Arany Jeruzsálem . Keszthelyi és hévízi zsidó származású emberek gyűltek össze vasárnap délután az egykori zsidó templom helyén felállított emlékműnél, hogy emlékezzenek . Az ünnepségen dr. Szarka Lajos történész, az Immánuel Baráti Társaság elnöke. beszédében megemlékezett a második világháború során munka- és haláltáborokba elhurcolt 829 zsidó származású polgárról . Köztük 16 hévíziről akik közül senki sem tért vissza. A történész kiemelte, hogy Hévízen a maroknyi helyi zsidóságnak a gyorsan fejlődő fürdőtelepülés sokat köszönhet, hiszen a gyógyfürdő alapítói is zsidók voltak, többek között az Auschwitzban kivégzett Schulhof Vilmos, híres gyógyászatot létrehozó fürdőorvos.
"/ Ilyenkor Keszthelyen és Hévízen van megemlékezés, tudni illek,június 20-n vitték,deportálták a keszthelyi gettóból a járásnak a zsidóit a zalaegerszegi gyűjtőtáborba ,ahonnan július 5-n deportálták őket Auschwitzba. Ahova két nap múlva, július 7-n érkeztek meg, azaz július 8-n a többségük már a gázba fulladva vagy fullasztva végezte. És a holokauszt után úgy alakult ki, hogy mivel június végén vitték Zalaegerszegre a keszthelyi, Keszthely járási zsidókat ahonnan július elején deportálták őket. Ezért július első vasárnapja a Mártírok Napja ."-Mondta Szarka Lajos.
Mártírok Napja az egész ország területén megrendezésre kerül. Ez a hitközségek saját emléknapja-hangzott el a megemlékezésen.
"Mivel a deportálás kb. 2,5 hónap alatt zajlott le a vidéki zsidóság deportálása, május közepén indult Kárpátaljáról indult és itt Zala megye is beletartozott az ún.ötödik deportálási zónába amelybe a szombathelyi és pécsi csendőr kerület tartozott. Innen július 4-6 között deportálták a deportálási területből, ill. két csendőr kerületből a zsidókat. Ezzel tulajdonképpen befejeződött a vidéki zsidóság deportálása."- adott tájékoztatást a történész, az Immánuel Baráti Társaság elnöke.
Az áldozatok emlékére tartott Mártírok-napi ünnepségen a résztvevők közös imádság után elhelyezték a megemlékezés koszorúit és az örök lélek szimbólumait, a köveket.
Hegedüs Éva - Keszthelyi Televízió