Javában zajlik a gyenesdiási malom felújítása. Az épület nagyon romos állapotban van, statikailag azonban kifogástalan. A malmot először 1511-ben említi egy írás, a terület később a Pethő majd a Festetics család birtokának a része volt. Később államosították, 1963-ban pedig néprajzi gyűjteményt alakítottak ki az épületben. Gyenesdiás önkormányzata 2014-ben szerezte meg a malom tulajdonjogát. A település vezetésének régi vágya, hogy felújítsák az épületet, hiszen az értékmegőrzés nagyon fontos helyet foglal el a község életében. Ugyanakkor cél az is, hogy kialakítsanak egy közösségi teret, ahol a malom funkciójához igazodva többek között az őrlés folyamatával ismerkedhetnek meg a látogatók.
„80 millió forint összértékű beruházás vette kezdetét, aminek 80%-a pályázati sikertöténet. Mindez arról szól, hogy ezt a történelmi vízimalmot rekonstruáljuk itt Gyenesdiáson, hiszen ennek a malomnak egykoron a kerekét a János-forrás hajtotta. Vannak századeleji fotóink, amelyek bizonyítják azt, hogy a 20 ezer liter/percet hozó János forrás vízkapacitása óriási folyamként zúdult le a Balaton felé. Ugyanez volt Vashegy környékén, szintén voltak ott vízimalmok, azok már eltűntek. Ez a diási, ez megmaradhatott.” - tájékoztatott Gál Lajos, Gyenesdiás polgármestere.
A János-forrás ma is fontos szerepet tölt be a település életében, a felújított malomnál azonban újra meghajtja majd a malomkereket is. Ehhez szükség van arra, hogy a forrásból elfolyó víz árterét kitisztítsák. Emiatt a vizet most elterelték, de a rekonstrukció után újra visszatért a régi medrébe. A malomépületben a kiállítás mellett egy látványpékség is helyet kap majd, ahol nem csak kóstolni lehet a friss pékárut, hanem az érdeklődők meg is süthetik a saját kenyerüket. A malom mögötti füves területtel is vannak tervei az önkormányzatnak.
„Szeretnénk egy Festetics fűszerkertet rekonstruálni, hiszen régen a Pethő, Festetics időszakokban ezt a területet nevesítették, hiszen egykoron ez vadkert volt és fűszerkert. Éppen így kerültünk be a Magyar Turisztikai Ügynökség által meghirdetett pályázatba, hogy ezt a fűszerkertet rekonstruáljuk. A fűszerkerthez természetesen nagyon szép kert tartozik, lesz majd kialakítva és természetesen ehhez egyfajta herbárium is, ahol a fűszernövényeket vagy teazöldet feldolgozva teázhatunk is a következő hónapoktól vagy következő évtől. Tehát megjelenik majd a friss pékáru, hiszen a malommúzeum mellett lesz egy gyönyörű nagy kemence.” - tette hozzá a polgármester.
A gyenesdiási önkormányzat célja, hogy turistacsoportoknak szervezett programot kínáljanak a malomban, ugyanakkor az épület nyitva áll majd az egyéni utazók előtt is. A tervek között szerepel egy tanösvény kialakítása is, amely a Balaton mellett futó kerékpárútról felhozza a turistát az attrakcióhoz. A felújított vízimalom várhatóan idén ősszel nyitja meg kapuit a látogatók előtt.
Regman Karola - Keszthelyi TV