Ajánlott hírek
Ajánlott címkék
Egyéb tartalmak
.
oldal
/
kezdőlap / Híreink / Közélet / A mezőgazdaságban hasznosítanák a Kis-Balatonból kinyert iszapot
2023. dec. 11. hétfő | Zalavár
A mezőgazdaságban hasznosítanák a Kis-Balatonból kinyert iszapot
Próbakotrásokat végeznek a Kis-Balatonon. A mezőgazdaságban hasznosítanák a kinyert iszapot. A Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság kísérletezik, hogy milyen módszerrel érdemes kotorni a felgyülemlett hordalékot és az milyen hatást gyakorol a szántóföldekre. A próbakotrásokat úgynevezett hidromechanizációs eljárással végzik.

Kotrógép dolgozik a Kis-Balatonon. A vízvédelmi rendszer két nagy tározójának egyike a Hídvégi-tó. Ez a tározó 1985 óta gyűjti a Zala folyó és más kisebb vízfolyások hordalékát, így védve a Balaton vízminőségét. Az elmúlt 38 évben csaknem félméternyi iszap rakódott le, így nyáron csak 1-1,5 méteres a vízoszlop.

Lovász Zsófia, a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság Kis-Balaton Üzemmérnökség  műszaki referense: „Ez a rengeteg mennyiségű üledék és iszap a felhalmozódása miatt problémát okoz. Nemcsak a víznek az áramlási viszonyait változtatja meg és különböző tartózkodási időket is befolyásol, hanem a nagy tápanyag tartalma miatt a nyári időszakban algásodáshoz vezethet. A hő hatására visszaoldódnak a tápanyagok és ez fogja okozni a víznek az algásodását.”

Vízzel együtt szívják ki az iszapot, amit egy csőrendszerrel juttatnak ki ezekbe az úgynevezett depóniákba. Itt ülepítik az iszapot. A kísérlet során vizsgálják, hogy melyik a legalkalmasabb ülepítési rendszer és hogy hol lehetne megfelelő zagyteret kialakítani. A munka fokozottan védett területen zajlik. Ez körültekintést kíván. A munkagépekben is környezetbarát, lebomló hidraulikafolyadék van. A vízügy és a kivitelező kísérleti fázisban van, hogy milyen módszerrel, hogyan lehet végezni ezt a munkát.

Kovásznai-Szász Gergely, az Iszapfaló Kft. ügyvezető igazgatója: „Ennek az eljárásnak az az előnye, hogy nem kell leereszteni a medret, nem kell lehalászni a halakat és ahhoz képest viszonylag hatékony kotrási folyamatnak mondható. Ezzel szemben a hagyományos szárazkotrások, amikor hosszú, gémes kotrók, hagyományos földmunkagépek dolgoznak a medren belül, viszont azt egy ilyen környezetben nem lehet megvalósítani.”

A vízügy számos kutatást végzett, vizsgálták a kotort vizet és a kinyert iszapot is. Arra jutottak, hogy szinte nincs is káros anyag benne. Ezért a keszthelyi Georgikon egyetemmel folytatnak kísérletet. A szántóföldekre hordják majd ki a tápanyagban gazdag iszapot, amiről azt feltételezik, hogy kiváló talajjavító. Nemcsak a termésátlagot nézik meg, hanem azt is, hogyan változik majd a talaj fizikai és kémiai összetétele.  

Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV

| 2024. jan. 24. szerda 16:45 | Keszthely
A témában nincs még teljes egyetértés, sok a vita.
| 2023. szep. 20. szerda 13:39 | Keszthely
A Balatoni Szövetség keszthelyi elnökségi ülésén tárgyaltak az algavirágzásról, mederkotrásról.
| 2015. okt. 1. csütörtök 17:54 | Gyenesdiás
Az elkövetkező hat év vízgyűjtő-gazdálkodási tervéről tartott fórumot a Nők a Balatonért Egyesület.
| 2024. aug. 26. hétfő 19:15 | Zalavár
Oxigénhiány és algásodás okozhatta két hete a Kis-Balaton egyik tározójában a halpusztulást.
| 2024. feb. 20. kedd 19:15 | Balatonszentgyörgy
A Kis-Balaton nádasa a vízszűrő szerep mellett több élőlény fészkelő- vagy pihenőhelye.
XI. Évfolyam 1. Szám
Megjelenés: 2025. január 10.
12:00
Képújság
18:00
Kvantum
18:34
Zalai krónika
18:49
Göcsej Filmfesztivál
19:00
Híradó
19:45
Diagnózis
20:28
Egy csipetnyi szó
21:00
Kvantum
21:34
Zalai krónika
21:49
Göcsej Filmfesztivál
Cím:
8360 Keszthely, Kossuth L. u. 45.
Telefon: 06 83 / 320 200
Mobil: 06 30 / 427 7341
 
Weboldalunkon cookie-kat (sütiket) használunk, hogy személyre szóló szolgáltatást nyújthassunk számodra.