Egy fafaragó, egy rönk, egy láncfűrész és egy óra – ezek álltak rendelkezésre, hogy elkészítsék műalkotásukat a sprintfaragáson. Medve, csiga és bagoly is formát öntött a mesterek keze által. Bálint József faszobrász volt az eszmei támogatója az első gyenesdiási Nemzetközi Fafaragó Versenynek. A Magyar Kultúra Lovagja címmel kitüntetet férfi számára nem a láncfűrész a lényeg, hanem az alkotás. Ez az eszköz csak hozzásegíti a gyorsabb, hatékonyabb munkához.
„Órákat, napokat rövidít le. Ezt is jeleníti meg az a szobor, ami a háttérben látható, hogy abban az időben csak fejszével, vagy kézifűrésszel tudtak fákat dönteni” - nyilatkozta Bálint József faszobrász, a Magyar Kultúra Lovagja.
A favágó szobra mellett számos minőségi alkotás született a program négy napja alatt. Az ország és Kárpátalja 15 motorfűrésszel dolgozó fafaragó mestere készített szobrokat. Ezt a forrástündért például a gárda egyetlen hölgy tagja faragta ki, de Bocskai István képmását, más emberalakokat és állatokat is megformáltak a mesterek a tölgy rönkökből. Verseny lévén zsűri értékelte a munkákat. A népi szobrászat mellett iparművészeti és a Kanadából származó, motorfűrészes kategóriákban osztályozták az alkotásokat.
Kékedi László zsűrielnök, a Magyar Művészeti Akadémia tagja: „Ez szenzációs, ez egy varázslat, ha fogalmazhatnánk úgy, ez egy picit a művészet Isten áldotta varázslata egy pillanatra. Ebben is főleg a népi szobrászat, ami kidomborodott. Nagyon sokáig a népi szobrászatot csak kicsibe használták, most már kikerült köztérre is és itt nagyon sok jó példa van, mit össze lehetett gyűjteni.”
Gyenesdiáson a fafaragásnak nagy múltja van: 25 évig működött itt alkotótábor Gengeliczky László tatabányai faműves vezetésével. Ennek eredményeként az intézményeket és köztereket számos fafaragás díszíti.
Gál Lajos polgármester: „Azt hiszem, hogy ezt az innovatív új fajta fafűrészelős kultúrát én úgy érzem, hogy tekinthetjük egy alapnak ahhoz, hogy következő éveket, vagy évtizedeket meg tudja alapozni, hogy Gyenesdiás a művészetpártoló tábor és fafaragó mesterségek helyszíne lehessen. Természetesen ilyen vonatkozásban nagyon büszkék vagyunk rá, hogy el tudott indulni egy ilyen típusú újraépítés, újjáépítkezés itt a településünkön.”
Az első gyenesdiási Nemzetközi Fafaragó Versenyen készült alkotások a támogatókhoz és a nagyközséghez kerülnek. A szervezők szerint a Balatonhoz és Gyenesdiáshoz kapcsolódó műalkotások olyan értéket hordoznak, melyek a Balaton-parttól kezdve az erdőkig méltó díszei lesznek a környéknek.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV