A keszthelyi zsinagógával, a helyi zsidó gyülekezet életével és vallási szokásaival ismerkedhettek a Premontrei iskola diákjai. A történelmi séta a Kultudvar című program keretében valósult meg. A rendezvény egyik célja, hogy bemutassa a lakosságnak és az ide érkező vendégeknek a Pethő udvar kincseit. A fiatalok nagy örömmel vettek részt az eseményen.
„Nagyon jól éreztem magamat, érdekes is volt, sok mindent megtudtam erről a vallási formáról, hogy mik a szokásaik, hogyan gyűlnek össze. Nagyon érdekes volt és izgalommal teli is.” - mondta Milisics Péter, a Premontrei Szakgimnázium, Technikum és Kollégium tanulója.
A zsinagógában képzőművészeti tárlat is nyílt. Az érdeklődők Németh Ida, Nagy Fruzsina és Váncsa Ildikó alkotásait nézhették meg. Az elmúlt hónapokban számos alkalommal nyitották ki a zsinagóga kapuit a nagyközönség előtt, és több programnak is helyet adott az épület.
„Nem ismerjük egymást. Nem ismerjük a zsidó szokásokat, nem tudunk egymásról semmit. Mi azért a katolikusokról jobban tudunk, de ők nem tudnak rólunk eleget. Szerintem ezt úgy küzdhetjük le, hogyha kinyitjuk a zsinagógát, és nem csak vallási célokra használjuk.” - tájékoztatott Rejtő Gábor, az EMIH Keszthelyi Hitközség elnöke.
Az udvaron rendhagyó testnevelés óra zajlott. A Premontrei iskola diákjai pétanque versenyben mérhették össze tudásukat és ügyességüket. A Kultudvar két napján a sport mellett több kulturális esemény is zajlik a Pethő udvarban és a Várkertben.
„Már a tavalyi évben, a kulturális örökség napokhoz kapcsolódóan ugyanitt, a Goldmark-Pethő udvarban már voltak rendezvények. Ezen felbuzdulva született egy pályázat, amit a Közösségi Értékek Egyesület keszthelyi illetőségű csapata adott be az EKF Veszprém-Balaton 2023 projektbe, és ott nyertek pályázati támogatást erre. Így közösen a Goldmark Károly Művelődési Központ, az egyesület tagjai és dolgozói közösen szervezzük meg és szerveztük meg ezt a Kultudvar nevű programot.” - emelte ki Osvald Bálint, a Goldmark Károly Művelődési Központ igazgatóhelyettese.
Az esemény megnyitóján elhangzott, a kulturális örökség napjai mindig fontos szerepet játszottak Keszthely életében. Vozár Péterné, a város alpolgármestere elmondta, ez a közösségépítő program lehetőséget ad a helyi művészek bemutatkozására is.
„Nagy öröm, hogy elsősorban helyi alkotók, képzőművészek, zenészek jöttek itt össze, hogy Keszthely kulturális, épített örökségét is megnézzük, illetve ők is bemutathassák a tárgyaikat, amelyeket készítettek nekünk. Különösen festőművészekből van nagyon jó felhozatal, idősebb és fiatalabb festőnők jelentkeztek itt és megtekinthetőek az ő képeik a Zsinagógában.” - emelte ki Keszthely alpolgármestere.
Pénteken Bardócz L. Csaba megzenésített verseit hallhatta a közönség, este pedig Szakonyi Milán és Hajdu Klára zenélt. Szombaton 17 órakor a Szűcsinger lép fel, majd a Babos-Piller Jazz Duó ad koncertet. Emellett kiállítás is nyílik és több kísérőprogram is lesz. A szombati eseményeknek a Várkert ad otthont.
Regman Karola - Keszthelyi TV