Megmutatta a besült csöveket Barcza Balázs. A termelő azt mondta, a két hektáros kukoricaföldről mintegy fél hektárnyi termést tudott betakarítani. A mára már kritikussá vált aszályt és a magas hőmérsékleteket a csemegekukorica nem élte túl. Akik tudnak öntözni, ők valamivel jobb helyzetben vannak, de sok ültetvény közelében nincs kút vagy kiépített öntözőrendszer.
„Elméletben augusztus 20-ig ki szokott tartani a szezon, akkor ér véget főleg a strandidőszak. Most a jelenlegi kánikulában lehetne a legtöbbet eladni. De mint azt pár napja kiírtam az oldalamra, sajnos az aszály ennek idő előtt véget vetett most.” - tájékoztatott Barcza Balázs.
A nyugati országrészben is jelentős lett mára a csapadékhiány okozta probléma, de az Alföldön ennél is nagyobb a baj. Tavasszal ugyan kikelt a kukorica, de az elmaradó esők miatt nem tudta felvenni a megfelelő tápanyagot. Ez a növény magasságán és a csöveken is meglátszik. Ha most megérkezik a csapadék, akkor sem lesz jó a termés. Igaz ez a takarmánynövény esetében is. Ugyan az egyetemen van egy mintaültetvény, amit naponta gondoznak, ez látszik is a kukoricán. A nagyobb vetések azonban már szintén sárgulnak.
„Külön kell választanunk az ország keleti, illetve nyugati részét. A keleti országrészben sajnos már korábban a kukoricaállományok nagy része tönkrement. Óriási gond van azon a területen. A Dunán erről, tehát a Dunántúlon jobb a helyzet, de az utóbbi hetek nagyon forró időjárása azért ezeket az állományokat is nagyon megviselte.” - emelte ki Zsittnyán Tamás, a Georgikon Tanüzem ügyvezetője.
A takarmánykukorica esetében a legnagyobb baj az, hogy az alacsony termésátlag miatt nehézségek jelentkezhetnek az állatok ellátásában. Ugyan komolyabb fennakadástól egyelőre nem tartanak a szakemberek, de jelentős áremelkedésre kell majd számítani a piacon. A gazdák nagyon várják az esőt, hiszen ha rövid időn belül nem érkezik csapadék, azok a növények is tönkre fognak menni, amelyek eddig kitartottak.
Regman Karola - Keszthelyi TV