A zalai borászok közös munkájából született a Hegyke. A házasított bor arra hivatott, hogy visszaemelje a zalai borvidéket hazánk bortérképére. A régió adottságai kiválóak a nagy minőségű borok készítéséhez, de a területi tagoltság és a jellemzően kicsi, családi pincészetek által végzett termelés sokáig nehezítette a tételek népszerűsítését.
Dr. Szabó Péter, a MATE Georgikon Campus campus főigazgató-helyettese: „Az új zászlósbor alapját a Kárpát-medencében őshonos vagy otthonra talált fajták és a magyar, különösen a MATE Georgikon Campusához köthető szőlőnemesítésnek a gyöngyszemei adják. Összetételét tekintve szigorú szabályoknak kell megfelelnie, melyek azonban kellő mozgásteret biztosítanak, hogy minél több zalai borász elkészíthesse a saját Hegykéjét.”
A Hegyke minimum 10, maximum 40 százalékban tartalmazhat Cserszegi fűszerest, Nektárt, Pátriát, Rozáliát vagy Koronát. Ám a bor gerincét 50 és 70 százalék között tipikus Kárpát-medencei faj alkotja, úgy mint az Olaszrizling, a Hárslevelű vagy a Királyleányka. A borász használhat még a Zala OM termékleírásban szereplő fehér fajtákat.
Tarsoly Róbert borász: „Egy jó ivású, lendületes, de mégis testes és jó utóízt hagyó bort szeretnénk készíteni és ne legyen nagyon tolakodóan illatos se, mint egy új-zélandi sauvignon blanc, vagy egy igazi kirobbanó Cserszegi fűszeres. Legyen szolid, de szép illatokkal.”
A zászlósbort a MATE Szőlészeti és Borászati Intézete és a zalai borvidék bortermelői szoros együttműködésben alkotják meg. Nyitrainé dr. Sárdy Diána intézetvezető elmondta, hogy az agráregyetemnek ők a nyertesei, hiszen Keszthely, Cserszegtomaj, Badacsony, Budapest és Kecskemét intézetei egyesültek.
„A Cserszegtomajon nemesített fajtáknak az aromakutatása és a borkészítési technológiai kutatások mind hozzájárulhatnak a későbbiekben ahhoz, hogy a jelenlegi jó minőségű Hegyke zászlósborból esetlegesen még jobbat csináljunk. Hiszen nekünk az a célunk, egyetemi oktatóknak-kutatóknak, hogy a jobbat, minél jobbá tegyük.” - mondta a MATE Szőlészeti és Borászati Intézetének vezetője.
A Hegykét Kaj István, a Magyar Nemzeti Vidéki hálózat Zala megyei területi felelőse és Dr. Brazsil József, a Da Bibere Zalai Borlovagrend elnök-nagymestere is üdvözölte. A bor címkéje is különleges, az arculat egységes, viszont mindig az adott termőterület domborzati lenyomata kerül a palackra.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV