A Fehér ember szobra előtt Nagy Bálint államtitkár mondott beszédet. A térség országgyűlési képviselője hangsúlyozta, a forradalom kiemelte a magyar népet a rabbá tett nemzetek közül. Hozzátette, ahogy 1956-ban, úgy ma sem mondhatja meg a magyar nemzetnek senki, hogy mit gondoljon Istenről, hazáról, családról.
„Nem lehetünk bábok idegen hatalmak kezében, éppen ezért kell hallatnunk a hangunkat és kimondani azt, amit gondolunk szankciópolitikáról, gazdasági és energiaválságról, békéről és háborúról.” - mondta Nagy Bálint, beruházásokért felelős államtitkár.
Manninger Jenő arról beszélt, 1956 októbere a hősök ideje volt, és hősök tették Magyarországot világszerte elismertté, a szabadságért való küzdelem szimbólumává. Keszthely polgármestere felelevenítette a helyi eseményeket. Hangsúlyozta, a városban is fiatalok, munkások, egyetemi oktatók vették ki a részüket a forradalomból.
„Több mint 300-an jelentkeztek Keszthelyen a nemzetőrségbe, de mentek sokan Budapestre is harcolni. Hazájáért felelős vezetőként viselkedett a hivatásos katonai parancsnok is. A szovjet túlerő elől a rezi erdőbe húzódtak vissza harcolni, és december 11-12-én még sztrájk is volt a megszálló csapatok ellen tiltakozva Keszthelyen. A felkelők közül aztán többeket bebörtönöztek, és sokan külföldre menekültek.” - tette hozzá Manninger Jenő, Keszthely polgármestere.
A keszthelyi megemlékezés ünnepi szónoka Takaró Mihály volt. Az író, irodalomtörténész kiemelte, 1956. október 23-a a magyar nép eddigi utolsó, heroikus küzdelmének ünnepe. Hozzátette, a forradalom lemosta nemzetünkről a csatlós nép bélyegét. Szimpátiatüntetések jelezték világszerte a magyarokkal történő szolidaritást. Az elmúlt 66 évben azonban jelentősen megváltozott a világ – hangsúlyozta a szónok.
„Ma Magyarország gyakran magányosan küzd az értékveszett, úttévesztett Európa egyre félelmetesebb dzsungelében. S ha nem tanítjuk meg gyermekeinket arra, hogy mi az igazság, hogy mi a szabadság, hogy mi a haza, mi a föld, akkor könnyen lehet, hogy számunkra őseink tisztelt értékei nekik majd csupán unalmas és múzeumi relikviák lesznek csupán.” - emelte ki Takaró Mihály író, irodalomtörténész.
A megemlékezésen a Vajda János Gimnázium diákjai adtak ünnepi műsort. Az esemény zárásaként koszorút helyezett el az emlékműnél Nagy Bálint államtitkár, Manninger Jenő polgármester és a képviselőtestület tagjai. Lerótták tiszteletüket a rendvédelmi szervek, a civil szervezetek és Keszthely lakói is.
Regman Karola - Keszthelyi TV